Kayyım, Kars’ın yerel ürünlerini satan kooperatifle yapılmış anlaşmayı feshetti

Kars Belediyesi’ne atanan kayyım, “KarSbel” adıyla kentin yerel ürünlerinin satışını yapan kooperatifle yapılmış anlaşmayı feshetti.

HDP, 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı Kars Belediyesi’ni, MHP’li önceki yönetimin bıraktığı 400 milyon TL’lik borçla devraldı. Kars Belediye Eşbaşkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca’nın, sosyal belediyecilik oluşturmak amacıyla Kadın Dayanışma Merkezi ve Toplumsal Dayanışma Mağazası gibi birçok önemli projeyi hayata geçirdi.

Kars Belediyesi’nin destek verdiği çalışmalardan biri de kentte üretilen yerel ürünlerin tüm Türkiye’ye dağıtmak amacıyla kurulan Kars Belediyesi Çalışanları Kooperatifi oldu. Kooperatif, 2019 yılının Ağustos ayında Kars’a özgü kaşar, gravyer, bal, tereyağı, çeçil peyniri gibi ürünleri aracıları ortadan kaldırarak doğrudan üreticiden tüketiciye ulaştırma hedefiyle kuruldu. Üretilen ürünler, belediyenin iştirak şirketi olan Beltaş Anonim Şirketi bünyesinde “KarSbel” markasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde satışa sunulmaya başlandı. 

Kooperatifle olan anlaşma feshedildi

Eşbaşkanlar Ayhan Bilgen’in “Kobanê soruşturması” kapsamında tutuklanmasının hemen ardından Kars Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Türker Öksüz, Kars Belediyesi Çalışanları Kooperatifi ile olan anlaşmayı feshetti. Bu kararla birlikte belediyenin internet sitesinde yer alan sayfa da, “güncelleme” gerekçesiyle erişime kapatıldı.

KarSbel markalı ürünlerin Ankara’da satıldığı Bizim Değirmen Kooperatifi Başkanı Veli Saçılık, konuyla ilgili Gazete Duvar’a konuştu. Saçılık, kayyım atamasının ardından belediyeyle olan anlaşmalarının sonlandırıldığını ve KarSbel markasının kayyım yönetimi tarafından lağvedildiğini belirtti.

‘Bazı ödemeleri yeniden talep ediyorlar’

Büyük bir borç, ödenmişleri dahi geri istemeyle karşı karşıya olduklarını belirten Saçılık, şunları ifade etti:

“Ortada bir marka vardı ve onu lağvedip tamamen Ayhan Bilgen’in yaptıklarına el koyma gibi bir tutumları var. Bugün bazı ödemeleri yeniden talep ediyorlar. Onların post cihazlarını kullanıyorduk. ‘O post cihazı bizim, ödemelerden düşülmez’ diye bizim sattığımız şeylerin üzerine konuyorlar. KarsBel markasını tamamen kapatıp oradaki kooperatifçilik mantığını yok etme kararı aldılar. Ayhan Başkan üç şehirdeki kooperatifi geliştirmek için temsilci atamıştı, onları işten çıkardılar. KarsBel’in tasfiye sürecini de başladılar.”

MA – KARS