Kazancı Yokuşu’nda katledilenler anıldı

İstanbul’da Taksim Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs 1977’de katledilen 34 kişi anıldı.

Anma etkinliğinde konuşan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “Onlara verdiğimiz sözü bugün bir kez daha yineliyoruz. Bu ülkenin aydınlık geleceğini inşa edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.” diyerek, katledilenlerin mücadele bayraklarının ellerinde olduğunu söyledi.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB, 1 Mayıs 1977’de katledilenleri Kazancı Yokuşu’nda andı. Anma etkinliğine, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, KESK ve TMMOB yöneticileri, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, çok sayıda siyasi parti temsilci ve yöneticisi, HDP milletvekilleri Musa Piroğlu, Züleyha Gülüm, Sezai Temelli, Serpil Kemalbay, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, CHP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce işçi katıldı.

Sıraselviler Caddesi’nde bir araya gelen kitle, Kazancı Yokuşu’na yürüdü. Yürüyüş sırasında “Bijî yek Gulan”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Kazancı Yokuşu’nda saygı duruşunun ardından 1 Mayıs 1977’de katledilen 34 yurttaşın isimleri okundu. İsimler okunurken, kitle “Yaşıyor” diye eşlik etti. 

 Çerkezoğlu: Mücadele bayrakları bizim elimizdedir

Sendika ve odalar adına ortak açıklamayı yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 44 yıl önce bu meydanda kaybettikleri yoldaşlarını anmak için toplandıklarını ifade etti. Çerkezoğlu, şöyle devam etti:

“44 yıl sonra burada biliyoruz ki bu ülkede 1 Mayıs tarihi sınıflar mücadelesinin ve demokrasi mücadelesinin tarihidir. Bu mücadelede Kurucu Genel Başkanımız Kemal Türker katledildi. Yitirdiğimiz tüm yoldaşlarımıza sözümüz, anılarına ve bu ülkenin geleceğine sahip çıkmak, katliamların gerçek sorumlularının yargılandığı, hesap verdiği, demokrasinin, eşitliğin egemen olduğu bir ülkeyi kurmaktır.  Onlara verdiğimiz sözü bugün bir kez daha yineliyoruz. Bu ülkenin aydınlık geleceğini inşa edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. 1977’de katledilenlerin mücadele bayrakları bizim elimizdedir.”

‘İşçi sorunları da öfkesi de ağırlaştı’

1 Mayıs’ı geçen senenin ardından yine pandemi koşullarında karşıladıklarını hatırlatan Çerkezoğlu, pandemi ile birlikte işçi ve emekçilerin yaşam koşullarının daha da ağırlaştığınıa işaret etti. Yaşam koşullarının yanı sıra sorunların ve öfkenin de büyüdüğü bir dönemden geçtiklerini söyleyen Çerkezoğlu, pandemi sürecinde AKP’nin tüm politikalarını işçi ve emekçiler için değil bir avuç sermayedar için geliştirdiğini belirtti.

‘İşten çıkarmalar tavan yaptı’

Çerkezoğlu, şunları kaydetti: “Genç, kadın işsizliğin en yüksek düzeye çıktığı, işten çıkarmaların tavan yaptığı, işten çıkarmayı yasaklama adı altında Kod 29’u getirilmesi gibi uygulamalara tanık olduk. İşçiler ve emekçiler virüsle burun buruna yaşamaya devam ederken sermayedarlar servetlerine servet katıyor. Bizler yoksullaşıyoruz, ayda 39 liraya yaşamaya mahkum ediliyoruz ama sermayedarlar iktidar sayesinde servetine servet katıyor.”

‘Tam kapanma işçileri kapsamıyor’

Çerkezoğlu, iktidarın tam kapanma adı altında aldığı önlemlerin işçileri kapsamadığını belirterek, “Tam kapanma adı altında alınan önlemlerde işçi sınıfı yine yok. Tam kapanma dediler ama işçilerin yüzde 60’tan fazlası çalışıyor. Yarın işçilerin işçilerine gittiği bir tam kapanma mümkün değil. Bizler açsısından tam kapanma yok, sınıfsal ayrımcılık var.” dedi.

‘Saatlerce işyerinde çalıştıranlar açık alanda yan yana gelmemizi engelliyor’

O nedenle pandemi ile birlikte sorunların daha da ağırlaştığı bir ortamda mücadelelerini yükselterek gittiklerini söyleyen Çerkezoğlu, “Bugün yine alanlarda yana yana omuz omuzayız. Yasaklara rağmen umudu birlikte büyütüyoruz. Pandemiye rağmen bizleri saatlerce işyerlerinde çalıştıranlar açık alanda yan yana gelmemizi engelliyor. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir zamanda 1 Mayıs yasaklanamamıştır. Bugün de yasaklara inat buradayız.” şeklinde konuştu.

‘Çarklar 4 hafta durdurulmalı’

2021 yılı 1 Mayıs’ında daha önce yitirdiklerinin talepleriyle, onların mücadelesini bu güne taşıyarak, alanlarda, meydanlarda 1 Mayıs’ı coşkulu bir şekilde kutlayacaklarını, etkinliklerini gerçekleştireceklerini söyledi. Çerkezdoğlu, şu talepleri sıraladı:

* Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır!

* Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!

‘Kod 29 zulmüne son’

* Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son!

* İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere!

*Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!

* İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.

‘Savaşa değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak’

* Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak!

* Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın.

‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’

* Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!

* İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından sloganlar eşliğinde anıta karanfil bırakıldı. Kitle daha sonra anmanın gerçekleşeceği bir diğer adres olan Şişhane’ye geçti.

MA – İSTANBUL