KCDP: Bu ay #KaçKadın öldürüldü açıklamıyoruz!

KCDP, Şubat ayında kaç kadının öldürüldüğünü açıklamayacağını belirterek, “Sayılara kimse alışmasın; her ay gördüğünüz veriler sadece sayı değil, kadınların mücadele dolu yaşamlarıydı.” dedi.

Platform, herkesi 8 Mart’ta alanlara mücadele etmeye çağırdı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Twitterdan yaptığı paylaşımda Şubat ayında kaç kadının öldürüldüğünü açıklamayacağını belirtti. “#KaçKadın öldürüldü” etiketiyle yapılan paylaşımda, “Sayılara kimse alışmasın; her ay gördüğünüz veriler sadece sayı değil, kadınların mücadele dolu yaşamlarıydı.” denildi. Paylaşımda, şu çağrı yapıldı:

“Veri açıklamamıza gerek kalmadığı, hiçbir kadının öldürülmediği bir dünyayı kurmak için 5 Mart 18.30’da Beşiktaş’ta buluşuyoruz.” Platform, paylaşımlarında kadın cinayetlerini durdurmak, şüpheli kadın ölümlerini açığa çıkarmak için bütün kadınlarla il il eylemde olacaklarını belirtti.

‘Kaç kadın öldürüldü buyurun açıklayın!’

KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim de, Twitter hesabından #KabineyeNotum etiketiyle yaptığı paylaşımda, şunları ifade etti:

“Kadın cinayetleri şüpheli bırakılıyor gören var mı? Kadınların hayatı normalleşemiyor bilen var mı? #KaçKadın öldürüldü buyrun açıklayın. Biz açıklamıyoruz, ama biliyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacak kadınları yaşatacağız.”

‘Raporlar bile gerçeğin bir kısmını yansıtmıyor’

KCDP Temsilcisi Gülsüm Kav da, yayımladığı görüntülü mesajında, Şubat ayında kaç kadının öldürüldüğünü açıklamayacaklarını belirterek, şunları ifade etti:

“Bildiğimiz bir oranı açıklamıyoruz. Ki onlar bir sayı değil bir rakam değil yaşayan gerçek kadınların ömürleriydi. Ve önlenebilir diye tarif ettiğimiz şekilde hiçbir sağlık sorunları yokken sırf bir erkek istedi diye hayattan koparıldılar. İşte bu yüzden açıklamıyoruz.”

‘Şüpheli ölümler artıyor’

Rakamları tam olarak da bilmediklerine işaret eden Kav, “Şu anda Türkiye kamuoyunda en güvenilir raporları oluşturan iletişim araçlarından ve bize başvuran ailelerden derlediğimiz raporlar bile gerçeğin bir kısmını yansıtmıyor. Çünkü bilemediğimiz bir oran var. Ve şüpheli ölümlerin artışıyla bu oran yükseliyor. Biz giderek kadın cinayeti oranlarına yaklaşan şüpheli ölümleri görüyorken bunun için hala etkin soruşturma, kovuşturma yapılmıyorken, bu nedenle de açıklamıyoruz.”

8 Mart’ta alanlarda mücadeleye çağrı

Her gün her gün yaşadıkları bu kan kaybını durdurmak için şüpheli ölümlere ilişkin bir an önce etkin soruşturma, kovuşturma yapılmasını isteyen Kav, “Bunun için de bu ay verleri açıklamak yerine herkesi 8 Mart alanlarına mücadeleye çağırıyoruz.” dedi.

Yeni1Mecra