Kemal Kurkut’u öldürmekle yargılanan polisin davası ertelendi

Diyarbakır’da polis Y.Ş.’nin Kemal Kurkut’u “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı dava ertelendi.

Diyarbakır’da 2017 Newroz’unda üniversite öğrencisi Kemal Kurkut, polisin ateş açması sonucu hayatını kaybetmişti. Polis Y.Ş.’nin Kurkut’u “olası kastla öldürme” suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 11’inci duruşmaya sanık Y.Ş. ve avukatı katılmadı. Kurkut ailesinin avukatları Mehmet Emin Aktar, Cihan Aydın, Serdar Çelebi, Sidar Avşar, Mehmet Öner ve Muhlis Oğurgül ise duruşmada hazır bulundu. 

Gazeteciler ve milletvekilleri duruşma salonuna alınmadı

Duruşma öncesi Diyarbakır Adliyesi önünde ve mahkeme salonunun bulunduğu koridorda yoğun güvenlik önlemi alındı. Duruşmayı izlemek için adliyeye gelen HDP milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun ve gazeteciler yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını gerekçe gösterilerek duruşma salonuna alınmadı. 

Heyet değişikliği gerekçesiyle dava karara bağlanmadı

Heyet değişikliği nedeniyle karar verilmeyeceğini belirten mahkeme başkanı, sanığın 26 Haziran’da sunduğu dilekçesinde, olaya ilişkin Jandarma Genel Komutanlığından bilirkişi raporu alınması talebinde bulunduğunu kaydetti. 

‘Kurkut’un polislere herhangi saldırı teşebbüsü olmadı’

Savcı, önceki celse sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı. Olayın Diyarbakır’da Newroz kutlamalarının başlamadan önce meydana geldiği hatırlatılan mütalaada, şu tespitler yer aldı:

“…olması maktulün yarı çıplak olması nedeniyle üzerinde patlayıcı olmayacağını mesleki bilgi ve tecrübeyle öngörmesinin kendisinden beklendiği, yine görüntü kayıtlarında maktulün elinde bıçak ile görevli polislere ya da alanda bulunan vatandaşlara herhangi bir saldırı teşebbüsünde bulunmadan rastgele alanda hareket ettiğinin anlaşıldığı, buna rağmen alanda görevli başkaca polisler tarafından havaya ateş edilmesine ve alanda görevli polis sayısı da gözetildiğinde maktulün vurulmadan etkisiz hale getirme ihtimali varken…”

‘Aşırılığa kaçarak silah kullanıldı’

Polis Vazife ve Salahiyat Tüzüğünün 17’inci maddesinde belirtilen “suçlunun öldürülmekten ziyade yaralı olarak yakalanmasına” ilişkin hükme gerekli özenin gösterilmediğinin belirtildiği mütalaada, sanığın olay anındaki durumu ve atış sayısı dikkate alındığında aşırılığa kaçarak silah kullanıldığına dikkat çekildi.

Mütalaada, sanığın “Bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçundan 3 yıldan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Duruşma ertelendi

5 dakika süren duruşmada avukatlar önceki savunmalarını tekrarlayarak, esas hakkındaki mütalaaya karşı sonraki celse savunma yapacaklarını söyledi. Mahkeme heyeti, heyet değişikliği nedeniyle karar verilmek üzere duruşmayı 17 Kasım’a erteledi. 

Duruşma sonrası polisin duruşma zaptını alması dikkat çekti.

Kaynak: MA