Kılıçdaroğlu, 306 kadın örgütünün 5 acil talebini Meclis’te açıkladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “kadına yönelik şiddet konusunda hepimizin duyarlı olması gerek” diyerek, iktidara kadına yönelik şiddetin neden arttığını sordu.

Kılıçdaroğlu, 306 kadın örgütünün temsilcileriyle yaptıkları toplantıda kadınların dile getirdiği 5 acil talebi de Meclis kürsüsünde dile getirdi.

Acil talepler arasında, şiddeti önlemeye yönelik İstanbul Sözleşmesini kaldırmaya yönelik girişimden vazgeçilmesi de yer aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. 24 Temmuz Basın Bayramı’na dair konuşan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de bir Basın Bayramı havası yok. Gerçekleri yazan, kalemini satmayan, Saray’a itaat etmeyen gazeteciler cezaevinde. Doğruları yazan, kalemini satmayan bütün gazetecilere şükran borçluyuz. Barış Pehlivan’ı Murat Ağırel’i, Hülya Kılınç’ı ve Müyesser Yıldız’ı selamlıyorum. Onlar kalemlerini satmazlar. Bütün cesur gazetecileri selamlıyorum” dedi.

‘Van Gölü Türkiye’nin sınırları içerisinde!’

Kemal Kılıçdaroğlu, kamuoyunda, Van Gölü’nde 59 kişinin cesedine ulaşılan olayın yeterince yer almadığını belirterek, Van Gölü’nün Türkiye’nin sınırları içerisinde olduğunu anımsattı. Afganistan, İran ve Bangladeş gibi ülkelerden gelen bu insanların ölümü göze alarak Avrupa’ya veya başka ülkelere gitmek istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buna kim izin veriyor, imkan sağlıyor? Bu konunun tartışılması lazım. Eğer sınırlar yol geçen hanına dönmüşse, her gelen kişi Türkiye’yi bir köprü gibi görüp yol geçen hanı olarak kullanılıyorsa iktidarın sorgulanması lazım. 59 kişinin sorumluluğu kime ait, onları Türkiye’ye kim soktu? Ülkenin İçişleri Bakanı, sınırlarından sorumlu bir siyasi irade var mı? Kim bunlar? Yüz binlerce kişi gelip gidiyor. Parayla tabii. Bu paranın yukarıya çıkış merdivenleri, bu paradan nemalanan siyasetçiler de var mı acaba? Bugünkü teknolojik imkanları dikkate alırsak sinek geçse bile görebiliriz. Nasıl oluyor da yüz binlerce insan gelip geçiyor buralardan?”

‘Havva Tüysüz selde 10 saat bekledi iç kanamadan hayatını kaybetti’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu, Rize Köprübaşı köyünde yaşanan felaket sonrası bölgeye sadece CHP’lilerin gittiğini, devletin hiçbir yetkilisinin oraya ulaşmadığını belirtti. Söz konusu yerde 11 kişinin göçük altından çıkarıldığını ve bunların 3’ünün yaralı olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, iç kanama geçiren Havva Tüysüz için yardım istenmesine rağmen yardımın 10 saat sonra geldiğini ancak Tüysüz’ün yaşamını yitirdiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Sorumlusu kim? Ambulans uçaklarımız, helikopterlerimiz var, doğru. İnsana yetişmiyor, insan hayatını kurtarmıyorsa ambulansın, uçağın, helikopterin ne değeri var?” dedi.

 ‘Çiftçilerin 176 milyar TL Saray’dan alacağı var’

Şanlıurfa ve Mardin’de çiftçilerin elektrik sıkıntısı nedeniyle zor günler geçirmeye devam ettiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, CHP genel başkan yardımcıları ve milletvekillerinin bölgeye giderek üreticilerinin sorunlarını dinlediklerini, daha sonra bunları TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda anlattıklarını aktardı.

Çiftçinin iktidardan 176 milyar lira alacağı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Tek sorumlusu sarayda oturan zattır. Zaten bu milletvekillerinin hiçbirisinin iradesi yok. Zemzem Hanım’ın iradesi var mı? Bakanın da iradesi var mı? İradesi yok. Bunlar siyasetçi değil, saraydan alınan talimatı yerine getiren emir kulları. Zemzem Hanım da bir emir kulu ama Zemzem Hanım’ın şunu yapması lazım; Şanlıurfalıysan, bu bölgedeki insanlar sana yüzde 90’lara varan oy vermişlerse senin görevin sarayı değil, vatandaşı dinlemektir.”

CHP’li yetkililerin bölgeyi ziyareti sırasında bir üreticinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Sözde dünyaya meydan okuyorsun ama bir şirkete sözün geçmiyor.” ifadelerini kullandığını aktaran Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın dünyaya meydan falan okuduğu yok. Nereden çıkarıyorsunuz siz bunu? Erdoğan, dünyanın önemli liderlerinden talimat alıp gereğini yerine getiren adamdır. Ne meydan okuması? Meydan okudu da ne oldu? Yok öyle bir şey. Medyayı kullanıyorlar, ‘Erdoğan yumruğunu masaya vurdu, dünyayı titretti…’ Erdoğan, 33 asker şehit olurken Putin’in orada ayakta beklemedi mi? Sandalye bile vermediler.” diye konuştu.

‘Fındığın taban fiyatı 25 liranın altında olmamalı’

Toprak Masulleri Ofisinin geçen yıl 16,5-17 liradan satın aldığı fındıktan 20 tonu için 24 liradan satış ilanı açtığını anlatan Kılıçdaroğlu, ihalede talebin 420 ton olarak gerçekleştiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin fındık konusundaki açıklamalarının “hikaye” olarak nitelendirerek, fındığın taban fiyatının 25 liranın altında olmaması gerektiğini savundu.

‘Kadına şiddet konusunda hepimizin duyarlı olması lazım’

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürüldüğünü anımsatan Kılıçdaroğlu, kadına yönelik şiddetin giderek tırmandığını söyledi. Kılıçdarolğu, şöyle konuştu: “Kadına yönelik şiddet konusunda hepimizin duyarlı olması gerek. Hakkını hukukunu savunuyoruz. İktidara sormak gerek; kadına yönelik şiddet neden artıyor, hangi gerekçelerle artıyor? Kadına yönelik şiddet giderek tırmanıyor. Bu konuda hepimizin duyarlı olması lazım. Kadına yönelik şiddetin artma nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Hayatın her alanında olan kadın ama işkenceye uğrayan, öldürülen de kadın” 

Kılıçdaroğlu, kadınların 5 acil talebini aktardı

306 kadın örgütünün temsilcileriyle yaptıkları toplantıyı aktaran Kılıçdaroğlu, “Bana en önemli talebinizi iletin dedim, söz veriyorum, dile getireceğim dedim. Beş acil talebi sizlerin bilgisine sunuyorum.” dedi. Kılıçdaroğlu, 5 acil talebi şu şekilde aktardı:

  • Siyasi Partiler Yasası değiştirilerek kadınların parlamentoda eşit temsil edilmesi sağlansın.
  • Şiddeti önlemeye yönelik İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi, 6284 Sayılı Yasanın değiştirilmesi girişimlerinden vazgeçin. Sözleşme ve yasayı uygulayın. Kadınların evde, işte, sokakta, tüm alanlarda şiddetsiz bir yaşam sürmesi için gerekli şartları oluşturun. 
  • Özellikle kız çocuklarını örgün eğitimin dışına iten, çocuk yaşta evlendirmelerin ve çocuk işçiliğinin önünü açan 4+4+4 parçalı eğitim sisteminden vazgeçin, 12 yıl kesintisiz ve ücretsiz eğitime geçin.
  • Kamu ve özel sektör istihdam oranlarında ve yönetim kademelerinde, kadın-erkek eşitliğini sağlayacak pozitif ayrımcılık önlemlerini derhal devreye sokun. Babaların da çocuk bakım yükümlülüğü olduğu unutulmaksızın cinsiyet ayrımcılığı yapılmadan her iş yerine ve mahalleye ücretsiz kreşler açılmasını sağlayın.
  • Kadınların kazanılmış yasal haklarını tehdit eden söylem ve girişimlerden vazgeçin, çocuk istismarcılarına af getirilmesi, boşanan kadının nafaka hakkının 2-3 yıl gibi sürelerle kısıtlanması, aile arabuluculuğuyla kadının boşanmasının zorlaştırılması, kadının ev içi emeğinden kaynaklanan miras hakkına el konulması gibi tartışmalara derhal son verin.

Kılıçdaroğlu, partisinin iktidarında bu taleplerin yerine getirileceğini dile getirerek, “Bütün kadınlara sesleniyorum; hakkınız var, yeniliyor, hukukunuz var verilmiyor, adalet de sağlanmıyor. Kadın ve onurlu bir vatandaş olarak bunları sağlamak, kadın-erkek eşitliğini istiyorsanız, yapacağınız tek şey var, CHP’ye oy vereceksiniz, dünyayı, Türkiye’yi değiştireceksiniz. Bu ülkeye demokrasiyi, güzelliği, hoşgörüyü, sevgiyi sizler getireceksiniz.” dedi.

Kaynak:AA