Kılıçdaroğlu: Aşıyla ilgili benimle paylaşılan tek konu bana aşının yapılması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Aşıyla ilgili benimle paylaşılan tek konu var; bana aşının yapılmasıyla ilgili.” diyerek, aşı takvimine ilişkin toplumun önüne konmuş bir takvim olmadığını kendilerinin de beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Gelecek Partili Özdağ’a yönelik saldırıya ilişkin ise Erdoğan ve Bahçeli’nin kamuoyuna açıklama yapması gerektiğini belirtti.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının ellerinden gelen bütün çabayı gösterdiğini, yeni bir siyaset anlayışla hareket ettiklerini belirtti. Bütün CHP’li belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin vatandaşa ayrım yapmadan hizmet ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, salgın sürecinde de her konuda vatandaşın yanında olduklarını dile getirdi. 

‘Pandemi süreci çok daha ağır koşullarda geçerdi’

Bütün CHP’li belediye başkanlarına özellikle pandemi sürecinde yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Eğer pandemi sürecinde Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olmasaydı, bugün pandemi sürecini Türkiye çok daha ağır koşullarda geçirirdi. O nedenle onlar oturup kalksın, bizim belediye başkanlarımıza yürekten teşekkür etsinler.”

‘Erdoğan’ın açıklıkla saldırıyı kınaması gerekiyor’

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yönelik saldırıyla ilgili soruya Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

“Saldırıyı yapanların faillerin bulunması adalete teslim edilmesi, Sayın Savcı’nın bu konuda soruşturma yapması güzel bir şey ama savcının tehdit edilmesi, ülkede geldiğimiz noktayı göstermesi açısından çok önemli. Bu konuda Sayın Erdoğan’ın, kamuoyunun önüne çıkıp, açıklıkla yapılan saldırıyı kınaması ve faillerin yargılanmasını istemesi gerekiyor. Bunu yapmadığı takdirde ‘efendim telefon açtım, geçmiş olsun dedim’, bunlar değil. Sen 83 milyona hitap edeceksin, 83 milyona çağrıda bulunacaksın, ‘biz asla bu tür olayları, şiddeti kabul etmiyoruz ve kınıyoruz’ diyeceksiniz. Eğer bunu yapabilirlerse bence görevini yapmış olur. Erdoğan’ın bu görevi yapması gerekiyor, bekliyoruz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli Belediyesi Meclisinde konuştu.

‘Olayı soruşturan savcı tehdit edildi’

Olayı soruşturan savcının tehdit edildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Savcının tehdit edilmesi, geldiğimiz süreçte daha önemli bir aşama. Olayı soruşturacaksınız, olayı soruşturan savcı tehdit ediliyor. Akıl alacak şey değil. Tehdit edenler belli, odak noktaları belli, bunun üzerine de kararlılıkla gitmek lazım. Türkiye yalnız ve sahipsiz bir ülke değildir.” dedi.

‘Erdoğan’ın da Sayın Bahçeli de açıklama yapmalıdır’

“Kişinin siyasi görüşünü beğenirsiniz veya beğenmezsiniz ama onun görüşünü açıklıkla ifade etmesine ortam sağlamak zorundasınız.” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Demokrasinin gereği budur, demokrasi şiddeti kabul etmez, şiddete karşı çıkar. Dolayısıyla Erdoğan’ın da Sayın Bahçeli’nin de kamuoyunun önüne çıkıp, ‘Biz yapılan olaylardan dolayı büyük bir üzüntü içindeyiz, Türkiye bunları kabul etmez, şiddete karşıyız, şiddete başvuranlar ve şiddeti özendirenler yakalanmalı ve yargılanmalı.’ diye açıklama yapmalılar. Ben yaptım, onlar da yapsınlar. Ülkeyi yönetenler onlar. Sayın Bahçeli ‘ben yönetmiyorum’ diyecek ama ittifaka destek veren kişi o. Sessiz kalmaları, şiddeti özendirdikleri anlamına gelir, bunu kabul etmiyoruz.” 

CHP’li vekillerin mektup yazdığı iddiası

Bir gazetecinin “CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ile Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy’un imzasıyla yayınlanan bir mektup var. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nde genel başkana mektup yazılmaz arkadaşlar, genel başkandan randevu alınır, gelinir konuşulur. Cumhuriyet Halk Partisi diğer partilere benzemez. Kim arzu ediyorsa telefonu açar, randevuyu ister, gelir, otururuz konuşuruz. Varsa bir sorunları dinleriz. Sorun varsa çözeriz. Yoksa ‘Ben mektup yazdım.’, bunları kabul etmeyiz ve doğru değil.”

Muharrem İnce’nin parti kuracağını açıklaması

Kılıçdaroğlu, “Muharrem İnce parti kuracağını açıkladı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise “Hayırlı olsun diyeceğiz, arkadaşlar ne diyeceğiz. Parti kurmak serbesttir, isteyen arkadaşlar parti kurarlar.” karşılığını verdi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde işçilerle buluştu.

‘Havuz medyasının gündemi farklı’

Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in “Daha çok ülke gündemini konuşalım. Parti konularını parti toplantılarında konuşuruz.” sözleri üzerine Kılıçdaroğlu, “Sayın Başkan, şimdi havuz medyasının konusu, gündemi farklı, diğer özgür medyanın gündemi farklı.” dedi. 

‘Aşıyla benimle paylaşılan tek konu bana aşının yapılmasıyla ilgili”

Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin aşı gündemi var. 3 milyon doz aşı geldi, gerisiyle ilgili nasıl bir süreç işleyecek? Bununla ilgili sizinle bir şey paylaşıldı mı?” sorusu üzerine, “Aşıyla ilgili benimle paylaşılan tek konu var; bana aşının yapılmasıyla ilgili.” dedi.

Sağlık çalışanları aşı olduktan sonra sırası gelince kendisinin aşı olacağını açıkladığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocale Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde işçilere seslendi.

“Sayın Sağlık Bakanı’na. 3 milyon doz aşı geldi, 83 milyonuz. 1,5 milyon kişiye yapılacak. 2. etap da aynı kişilere bir daha aşı yapılacak. Aşıyla ilgili toplumun önüne bir takvim konulmuş değil. Kimlere hangi süre içinde yapılacak. 3 milyon doz geldi, arkasından yeni aşılar gelecek mi? Güçlü miktarda yani 20 milyon, 10 milyon, 30 milyon gibi bir aşının gelmesi lazım Türkiye’nin rahatlaması için. Bunların bağlantıları kuruldu mu? Kurulmadı mı? Kimden? Nereden? Hangi ülkeden aşılar gelecek bu konuda toplumun önüne konmuş bir takvim yok. Siz nasıl böyle bir takvim bekliyorsanız biz de bekliyoruz.”

‘600 milletvekili de bunu bilmiyor’

Hükümeti aşı konusunda uyardıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “3 milyon doz aşı Türkiye’nin bu sorunu aşması için yeterli değil. Çin’den gelen aşılar var. Diğer ülkelerle yapılmış bağlantılar var mı? Yok mu? Siz de bilmiyorsunuz, biz de bilmiyoruz. Biz bilmiyoruz ama 600 milletvekili de bunu bilmiyor. Sivil toplum örgütleri de bilmiyor. Sağlık çalışanları ve sağlık kuruluşları da bilmiyor. Orada kapalı bir dünya var. O kapalı dünyayı çözmeye çalışıyoruz, sizin çözmek istediğiniz gibi.”

Kılıçdaroğlu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i makamında ziyaretinin ardından Belediye Meclisi’nde konuştu. Kılıçdaroğlu daha sonra İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde işçilerle buluştu.

AA – KOCAELİ