Amasya Üniversitesi akademik kadrosuna düşük puanlı tanıdık

Akademik ilanların ve seçimlerin çok konuşulduğu Üniversitelerde bir ‘tanıdık’ daha akademisyen olarak işe başladı.

Fotoğraf: BirGün

Birgün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre, Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksekokulu’nca açılan öğretim görevlisi kadrosuna hak kazanan kişinin, Amasya Belediyesi’nde başdanışman olarak görev yapan A.Y’nin oğlu olduğu öğrenildi.

24 başvurunun 21’i geçersiz sayıldı

Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksekokulu, 9 Kasım 2020 tarihinde öğretim görevlisi alımı için ilan verdi. İnşaat Teknolojisi Programı için verilen ilana başvuruda “Yapı Mühendisliği’nde tezli yüksek lisans yapmış olmak” şartı getirildi. İlana toplam 24 kişi başvurdu. Başvuranlardan 21’i, “Başvuru şartını sağlamamaktadır” denilerek giriş sınavına alınmadı.

MHP’li danışmanın oğlu

Ön değerlendirme sonucunda giriş sınavına girebileceği belirtilen üç kişi arasında bir isim özellikle dikkati çekti. Başvuran 24 kişi arasında en düşük mezuniyet notuna sahip olan M.Y, 78 değerlendirme puanı ile giriş sınavına girmeye hak kazandı. M.Y’nin, MHP’li Amasya Belediyesi’nde Başdanışman olarak görev yapan A.Y’nin oğlu olduğu bildirildi.

Diploma notu düşük ama giriş sınavı yüksek

Ön değerlendirmenin ardından 30 Kasım 2020 tarihinde giriş sınavı gerçekleştirildi. Sınava, aralarında Amasya Belediyesi Başdanışmanı A.Y’nin oğlu M.Y’nin de yer aldığı, ön değerlendirmeyi geçen üç kişi katıldı. ALES ve lisans mezuniyet notu diğer iki adaya göre düşük olan M.Y’nin, giriş sınavı notu ile diğer iki adayı geride bırakması dikkati çekti. Adaylardan biri giriş sınavında 32, diğeri 36 puan alırken M.Y’nin puanı 61 olarak kaydedildi. Böylelikle M.Y, giriş sınavında düşük mezuniyet notu ortalamasını tolere edecek bir puan “alarak” kadro için “asıl aday” oldu.

Kaynak: BirGün