Kılıçdaroğlu: ‘Askıda ekmek’ bizim fakirliğimizi dünyaya anlattı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MHP’nin başlattığı “Askıda Ekmek Kampanyası”na ilişkin “Bizim fakirliğimizi, bu iktidarın 18 yıl sonunda bizi getirdiği rezilliği bundan daha iyi dünyaya anlatamazsınız. O nedenle Sayın Bahçeli’ye yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçime yönelik, “Bunlar kabile devletlerinin yaptığı işlerdir.” sözlerine Kılıçdaroğlu, “Biz kabile devletinden daha da gerideyiz, adam bunun farkında değil.” karşılığını verdi.

Erken seçim talebini yineleyen Kılıçdaroğlu, “Erken seçim talebi çiftçinin, esnafın, emeklinin talebidir.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Hatay’daki orman yangınlarına belediyenin de müdahale ettiğini belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a teşekkür etti. Bu yangınların söndürülmesinde katkı veren Mersin, Adana, Gaziantep, Osmaniye ve Kahramanmaraş belediye başkanlarına da teşekkür eden Kılıçdaroğlu, bunu söylerken siyasi parti ayrımı yapmadıklarına işaret etti.

‘Fikrin Orta Çağ fikri bile değil’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Fikri iktidarımızı hala tesis edemedik.” sözleri üzerinden yüklenen Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Sayın Erdoğan, senin fikrin Orta Çağ fikri bile değil, sen ondan bile geridesin. Fikri iktidarda ahlak, erdem, bilgi, istişare lazım. Bir kişinin fikrinden değil, milyonların fikrinden söz ediyoruz. Sen kendi iktidarını korumak için ‘Nasıl olur da 83 milyon benim söylediğimi tekrar ettiğinde ve 83 milyonun çocukları okula gittiğinde, 18 yaşına geldiğinde bunların tamamı bana oy verdiğinde fikri iktidar gerçekleşmiş olur…’ Böyle bir dünya yok, Orta Çağ’da bile yoktu. 4+4+4’ü getirdin, şimdi ‘Eğitimde reforma ihtiyacımız var.’ diyorsun. Her bakan geldiğinde yeni bir reform yaptı. Ne oldu sonuç? Düşlediği eğitim sistemini ve fikri iktidarı gerçekleştirme şansı kocaman bir sıfırdır ama haberi bile yok. Hürriyete karşı olan birisinin fikri, vicdanı, irfanı hür insan istediğini duydunuz mu? Hürriyete karşısın sen.”

‘Türk Telekomu Hariri ailesine peşkeş çektin’

Türkiye’de 3 milyon 37 bin öğrencinin internete girememesinin sorumlusunu soran Kılıçdaroğlu, “Türk Telekom’u götürdün Hariri ailesine peşkeş çektin, internete yatırım yapmadılar, kar elde ettiler. ‘Borçları ödemiyorum.’ dediler. Bugün öğrenciler internete giremiyorsa bunun sorumluluğu kimde?” dedi. 

‘Fatih Projesine harcanan paralar nereye gitti?’

Öğretmenlere ve ihtiyaç sahibi ailelere bilgisayar dağıtılması gerektiğini yineleyen Kılıçdaroğlu, “Fatih Projesi’ndeki paralar nereye gitti? Ahkam kesiyor bir de, insanda biraz sıkılma olur. ‘Para yok.’ Tonlarca para var ama öğretmene, ihtiyaç sahibi aileye yok.” ifadelerini kullandı.

Düşük gelirlilere ve öğretmenlere ücretsiz internet önerisi

Düşük gelirlilere ve bütün öğretmenlere ücretsiz internet öneren Kılıçdaroğlu, “Bunları dinlemiyor beyefendi, ‘Fikri iktidarımızı hala tesis edemedik…’ Daha çok beklersin. O gençler, 2023’te sandığa gelecekler, kimden hesap soracaklarını hep beraber göreceğiz. O çocuklara nasıl bir Türkiye bıraktığını her beraber göreceğiz. Onların hakkını hukukunu nasıl yediğini, o çocuklar senden de benden de iyi biliyorlar.” dedi.

‘17 yılda 489 milyar dolar tefecilere faiz ödediler’

Kılıçdaroğlu, “17 yılda 489 milyar dolar tefecilere faiz ödediler. 464 Osmangazi Köprüsü demek. Bu para nereye gitti? Tefeciye gitti. Beylerin fikri iktidarında tefeciye, bizim fikri iktidarımızda böyle bir şey yoktur; alın teri, emek, ücret, kalkınmak, bilgi, ahlak, adalet değerlidir.” diye konuştu.

‘4 bin şehir hastanesi yapılabilirdi’

Bu tutarla 4 bin şehir hastanesi yapılabileceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Her bir vatandaş için, Vali ‘Beni nasıl tanımazsın, o zaman dükkanını kapatın.’ diyor ya, o vatandaş da dahil olmak üzere, 48 bin 732 lira ödenebilirdi. Aile başına ise 165 bin 689 lira ödenirdi. Bu paralar tefeciye gitti.” ifadelerini kullandı. 

‘Askıda ekmek kampanyası çağ açan bir proje’

Kılıçdaroğlu, MHP’nin başlattığı “Askıda Ekmek Kampanyası”na ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Projeye bakın, ne proje ama. Çağ açan bir proje. Bizim fakirliğimizi, bu iktidarın 18 yıl sonunda bizi getirdiği rezilliği bundan daha iyi dünyaya anlatamazsınız. O nedenle Sayın Bahçeli’ye yürekten teşekkür ediyorum. Kuru soğana mahkum ettiniz. 21. yüzyıldan söz ediyorum. 83 milyon, bir avuç tefeciye hizmet eder hale geldik. Beyler tefecilere milyar dolarları yağdırırken, işinden olan adama ‘Sana ayda 1168 lira vereceğim. Günde 39 lira. Krallar gibi yaşayacaksın.’ diyor. Bunlarda vicdan var mı? Açlık sınırı 2448 lira. Açlık sınırının altında milyonlar var.”

‘Evlatlarımız geleceklerini yurt dışında arıyor’

Genç kuşağın geleceğini Türkiye’de değil yurt dışında aradığını söyleyen Kılıçdaroğlu, yapılan bir anketi anlattı. Üniversiteyi bitirmiş, taşı sıksa suyunu çıkaracak gençlerin yıllardır işsiz olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bunlarda ahlak var mı Allah aşkına? Ben konuşunca rahatsız oluyorlar, zaten rahatsız olun, önlem alın diye konuşuyorum. Türkiye’yi 18 yılda bu hale getirdiler.” dedi.

‘Korkudan bir şey söyleyemiyorlar’

“Suudi Arabistan’ın Türk mallarına ambargo uyguladığı” yönündeki söylemleri anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “

Korkudan bir şey söyleyemiyorlar. Bunlar İstanbul’un ortasında, konsoloslukta adamı doğradılar, ceset dahil hepsini aldılar, uçaklarına bindiler ve gittiler. Bir şey söyleyemedin. Cezayı kim çekiyor? Erdoğan çekse, ‘Cezasını çekiyor, tamam.’ derim. Bu ülkenin sanayicisi, üreticisinin ne günahı var? Senin izlediğin politika yüzünden fatura onlara çıkıyor. Bütün bunlara rağmen 23 Eylül’de ‘Suudi Arabistan milli günü kutlu olsun.’ diye havaalanlarına afiş asılıyor.”

‘Kabile devletinden daha da gerideyiz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçime yönelik, “Bunlar kabile devletlerinin yaptığı işlerdir.” sözlerine karşı Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Sen Kızılderili kabile reisinin dünya siyaset tarihine giren açıklamalarını acaba okudun mu? Biz kabile devletinden daha da gerideyiz, adam bunun farkında değil. Gelenek, görenek, anayasa, adalet kaldı mı? Hayır. Keşke kabile devleti konumunda olsaydık, hiç değilse oturur tartışırdık. Devletin bütün çivilerini söktüler. Sen anayasayı ihlal eden, ‘Anayasa Mahkemesi kararını uygulamıyorum.’ diyen adamı yakında Yargıtaya veya Anayasa Mahkemesine üye yapacaksın. Yalandan fikri iktidar olunmaz; önce dürüst, ahlaklı, herkesin düşüncesine saygılı olacaksınız. 18 yıldır söylüyor, geldiğimiz noktada söylediklerinin tamamının yalan olduğu çıktı ortaya.”

Kılıçdaroğlu, erken seçim talebinin kendisinin olmadığını belirterek, “Erken seçim talebi çiftçinin, esnafın, emeklinin talebidir.” dedi.

Kaynak: AA