Kılıçdaroğlu: Demokrasi getirmek zorundayız

DİSK 16. Olağan Genel Kongresi’nde konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye gerçek anlamda demokrasi getirmek zorunda olduklarını belirterek, baskıcı bir yönetime karşı çıkmanın yolunun demokrasiye sahip çıkmaktan geçtiğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu DİSK 16. Olağan Genel Kongresinde konuştu Fotoğraf: @diskinsesi

İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde başlayan DİSK 16. Olağan Genel Kongresi konukların konuşmalarıyla devam etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kongrede yaptığı konuşmada, iktidarın yoksulluğu ve işsizliği siyaseten malzeme olarak kullanan ve bir “lütuf ekonomisi” kurmaya çalışan bir siyasal anlayışa sahip olduğuna dikkat çekti. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Bu durumun aşılması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi “yokuş aşağı giden, freni patlamış bir kamyona” benzetti.

‘Çıkış yolu demokrasidir’

İnsanların inancının siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “İnsanın inancına, kimliğine ve yaşam tarzına saygı duymalıyız. 82 milyondan herhangi bir kişi, bu üç nedenden ötürü ötekileştirilirse hep beraber buna isyan etmeliyiz. Siyaseti insan odaklı yapmalıyız, insan merkezli yapmalıyız. Onun mutluluğu için yapmalıyız. Bu yapılmadığı içindir ki ayrıştık, bölüştük. İnancı kullanan bir siyasal düşünce geldi ve o inanç üzerinden siyaset yaparak toplumu ayrıştırdı ve böldü. Buradan çıkmalıyız. Bunun çıkış yolu demokrasidir.”

‘Gerçek anlamda demokrasiyi getirmek zorundayız’

Türkiye’ye gerçek anlamda demokrasiyi getirmek zorunda olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Üçüncü sınıf bir demokrasiyi reddetmek zorundayız. Bugün Avrupa Birliği’nin, Japonya’nın, Kanada’nın demokratik standartları neyse uygar ülkelerin demokratik standartları neyse aynı standartların bizim ülkemizde de olması lazım. Bizim ülkemizin insanı neden baskıcı bir yönetimi hak ediyor, böyle düşünüyor? Baskıcı bir yönetime karşı çıkmanın yolu demokrasiye sahip çıkmaktan geçiyor. Demokrasiye sahip çıkmalıyız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, demokrasiden kastının yargı bağımsızlığı, üniversitelerin özerkliği, medya özgürlüğü, kadın erkek eşitliği, güçler ayrılığı ilkesi, darbe hukukundan arınmış demokratik parlamenter sistem ve lider sultasının olmadığı bir “Seçim Yasası” olduğunu belirtti.

‘Türkiye üretim sürecinden koparıldı’

Türkiye’nin üretim sürecinden koparıldığına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Bugün Türkiye, üretim sürecinden koparılan bir Türkiye’dir. Tarımda güçlü olması gereken bir Türkiye neredeyse bütün tarım ürünlerini ithal eden bir Türkiye konumuna gelmiştir. Sanayinin pek çok alanında ham maddeyi dışarıdan almaktadır. İşsizliğin bu noktaya gelmesinin temel nedeni, Türkiye’nin üretim sürecinden koparılmasıdır. Üretim sürecinden koparılan bir Türkiye, ağır bedeller ödüyor” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kongreye ara verildi. Aranın ardından kongre sendika yöneticilerinin konuşmalarıyla devam etti.