Kılıçdaroğlu, kamu avukatlarına seslendi: Atacağın her imza kendi mesleğine ihanettir

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İstanbul’da baskıyla bir baro kurulduğunu şimdi de Ankara’da kurulması için kamu avukatlarının zorlandığını belirtti.

Kamu avukatlarına seslenen Kılıçdaroğlu, “Atacağın her imza hukuka, adalete, kendi mesleğine ihanettir.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: Arşiv/AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomik krize karşı “Gerçek mümin yoklukta sabredendir” ifadelerini eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Beyefendi sen niye sabretmiyorsun? ‘Bir hak talebinde bulunma’ diyor sana. Ben yönetiyorum şimdi sıra sende sabredeceksin. Yoksullukla, açlıkla, işsizlikle sabredeceksin. Beyefendi peki sen nerede sabır gösteriyorsun? Yazlık, kışlık, uçan sarayların var. Bütün bunların yükünü senin sabredin dediğin vatandaş çekiyor. Boğazındaki lokmayı bile vergi diye alıyorsun. Aldığın vergiyi de onun için değil yandaşın için harcıyorsun. Allah kimseyi kibirli yapmasın” diye konuştu.

‘Emekliye lütuf diye sana maaş verdik diyorlar, hakkı lütuf olarak sunuyorlar’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, emeklilere maaş ödediklerine ilişkin açıklamasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“2,5yılda emekliye aylık vermişler bu da övünç meselesi yapıyor. Sen bu emeklinin hangi koşullarda emekli olduğunu biliyor musun kardeşim. Devlete ne kadar vergi ödediğini biliyor musun? O primleri senin nasıl çarçur ettiğini biliyor musun? Şimdi lütfetmiş ‘ben sana emekli aylığı veriyorum’ demiş. Şu kepazeliğe bakın Allah aşkına ya. Bunlar devleti yönetiyor. Bütün emekli kardeşlerime seslenmek istiyorum. Senin hakkını sana verirken bile ben sana para veriyorum bana oy ver diyor. Akla bak. Emekliye lütuf diye sana maaş verdik diyorlar. Hakkı lütuf olarak sunuyorlar.”

‘Faiz ödemede dünya lideriyiz’

Türkiye’nin 6.4 faizle 2.5 milyar dolar borçlandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Hani Almanya bizi kıskanıyordu, hani Türkiye güçlü bir ülkeydi, hani dünya lideriydik biz? Doğru, faiz ödemede dünya lideriyiz. Faiz haramdır, faiz günahtır… Peki bu ne? Kimin parasıyla sen bu borcu alıyorsun, kim ödeyecek? Kalyon İnşaat mı ödeyecek? Hayır. Son 8 ayda bu memleketin, 83 milyonun Londra’daki bir avuç tefeciye ödediği borç 728 milyar dolar. Saray’da oturan zat, ‘sabredin’ diyorsun. 728 milyar doları 8 ayda ödeyen bu millete nasıl sabredecek. Ne zaman milletin yakasından düşeceksin” ifadelerini kullandı.

‘Öyle bir duruma geldiler ki kanunlara uymuyorlar’

Baro seçimlerinin salgın gerekçesiyle ertelenmesine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Öyle bir duruma geldiler ki kanunlara uymuyorlar. Genelgeyle kanun değiştiriyorlar. Siyasi partilerin kongreleri serbest, her şey serbest ama baro seçimi yok, yasak. Niçin? Saraya kölelik yapan bir kişiyi yerinde tutmak için” dedi.  

‘Atacağın her imza hukuka, adalete, kendi mesleğine ihanettir’

Ankara’daki kamu avukatlarına çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, “Uğraştılar, didindiler, baskı yaptılar nihayet İstanbul’da bir tane baro kurdular. Şimdi Ankara’da kurmak için kamu avukatlarını zorluyorlar. Sesleniyorum atacağın her imza hukuka, adalete, kendi mesleğine ihanettir. Hakkı hukuku ve adaleti savunacaksak ben nasıl savunuyorsam benden daha fazla sen savunacaksın kardeşim. Sen avukatsın” şeklinde konuştu.

‘Eğitimi rant uğruna kullandılar’

Konuşmasının büyük bir bölümünü eğitimde yaşanan sorunlara ayıran Kılıçdaroğlu, “Eğitimi rant uğruna kullandılar” dedi. 2012 yılında getirilen 4+4+4 sistemine değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Peki bu eğitim şuralarında görüşüldü mü? Hayır. Peki, bu kanun teklifini parlamentoya verenler eğitici miydi? Hayır hiçbirinin alakası yoktu. Şimdi, bu acı tablodan ders çıkarmak ve gereğini yapmak zorundayız. Çocuklarımızı neden kobay olarak kullandılar? Düşündükleri şey, çocuğu okula alalım, çocuğu yetiştirelim bize oy versinler. Ama o çocuğun elindeki telefonla dünyaya erişebildiğinin farkında değildi. Tek tip çocuk yetiştirmek istediler. Eğitimi aynı zamanda rant uğruna kullandılar. 18 yılda eğitim sistemi nasıl bu hale geldi.”

‘EBA’nın canlı kapasitesi 1 milyon siz 15 milyon öğrenciyi eğitmeye kalkıyorsunuz’

23 Mart’tan itibaren uzaktan eğitimin başlayacağının açıklandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “’Dünyanın en iyisi Çin, ondan sonra da biz geliyoruz’ diye açıkladılar. Dünyadan ne kadar haberleri var şuna bakar mısınız. Sonuç; EBA’ya geçildi, 7 milyon 695 bin öğrenci EBA’ya ulaşamıyor. Öyle ya Çin’den sonra en iyisi biziz. Mizah konusu yapsanız abartı derler ama hayatın gerçeği bu. EBA’nın canlı kapasitesi 1 milyon öğrenci. Siz 15 milyon öğrenciyi eğitmeye kalkıyorsunuz.”  dedi.

Kaynak: MA