Kılıçdaroğlu: Parlamentoda milletin iradesi tam anlamıyla çıkmıyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iktidarın seçim sistemi üzerinde çalıştığını belirterek, “Seçim barajı kaldırılsın. Milletin vekilini millet seçsin. TBMM gerçek anlamda vesayetten kurtulur. Parlamentoda milletin iradesi tam anlamıyla çıkmıyor. ” dedi.

Kılıçdaroğlu, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, iş insanı Osman Kavala ve pek çok gazetecinin hapiste olduğunu hatırlatarak, “Tutuklular için verilen AİHM kararlarını bile uygulanmıyorlar. Bu, firavunun adaletidir.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri “Adalet” yazılı maskeleri takılarak grup toplantısına katıldı. Adalet Yürüyüşü’nün 3’üncü yıl dönümü nedeniyle kürsüye milletvekillerinin “hak, hukuk, adalet” sloganlarıyla çıktı.

Kılıçdaroğlu, bu cennet gibi vatanda kavga edilmemesi, bir çocuğun bile yatağa aç girmemesi, diğer canlıların da hakkı hukuku olduğu için, haksız yere hapislerde çürüyenler, kalemini satmadan özgürce yazan gazeteciler için hiçbir kişisel beklenti içinde olmaksızın 83 milyonun adalet talebi için yürüdüklerini belirtti. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bizim böyle tarihsel bir sorumluluğumuz var” dedi.

‘Her dönemin bir firavunu olmuştur’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri “Adalet” yazılı maske taktı Fotoğraf: AA

Adalet Yürüyüşü’ne eşiyle yalnız yürümek üzere başladıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama adalet talebi o kadar yoğun ki milyonlar eşlik etti. Herkes adalet istiyor, bugün de herkes adalet istiyor, yarın da herkes adalet isteyecek. Yeryüzünde insanlık tarihi bir adalet mücadeleleri tarihi derken, her dönemin bir firavunu olmuştur. Adalet talebi süreklidir. “

Adalet kavramının içinin boşaltıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Boşaltmaya da devam ediyorlar. Firavunlar boşaltacak ama milyonlar onu dolduracaktır.” dedi.

‘Marmara depreminden bu yana 18 yıldır iktidarda olanlar bir şey yapmadı’

Kemal Kılıçdaroğlu, Bingöl’deki depremde hayatını kaybeden vatandaşın ailesini arayarak başsağlığı dileklerini ilettiğini aktararak bu olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu. Kılıçdaroğlu, Marmara depreminden bu yana 18 yıldır iktidarda olanların bu yönde bir şey yapmadıklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: AA

‘AK Parti’ye en çok oy çıkan yerler deprem riskinin en yüksek olduğu yerler’

AK Parti’ye en çok oy çıkan yerlerin deprem riskinin en yüksek olduğu yerler olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Ellerini kollarını bile doğru düzgün oynatmış değiller. Önlem almış değiller. Bir rant kavgasıdır gidiyor. Doğarken eşit doğduk, ölürken de eşit öleceğiz. Bir kefen dışında ne götüreceksiniz? Bu rant, para hırsı nedir? Vatandaş can derdinde. Acaba bir şey yapabiliyor musunuz? Bunun evi sağlam olsun diye düşünüyor musunuz? Rahmetli Ecevit’in toplanma alanlarını bile imara açtılar. Gözünüz doysun. Nedir bu hırs?”

‘Belediye başkanlarımız çok iyi çalıştılar’

Covid-19 pandemisiyle mücadele sürecinde emeği geçen aile hekimlerine teşekkür eden Kılıçdaroğlu, söz konusu meslek mensuplarının sorunlarını ve çözümünü bildiğini söyledi. Bu süreçte CHP’li belediye başkanlarına teşekkür eden Kılıçdaroğlu, her bir belediyelerinin en küçüğünden en büyüğüne kadar, hepsinin birer tarih yazdığını söyledi.

‘5 milyon 702 bin 723 aileye ayni yardım yapıldı’

Belediyelerinin pandemi sürecindeki çalışmalarına ilişkin bilgi aktaran Kılıçdaroğlu, 12 Haziran itibarıyla 5 milyon 702 bin 723 aileye ayni yardım yapıldığını söyledi. 285 bin 390 aileye nakdi yardım yapıldığını belirten Kılıçdaroğlu, 254 bin 27 hanenin suyunun açıldığını söyledi.

‘Devleti yönetenler devleti arpalık olarak kullanamazlar’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: AA

Egemen Bağış’ın yolsuzluk ve rüşvet skandallarına karışmasına rağmen Çek Cumhuriyeti’ne büyükelçi olarak atandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Devleti yönetenler, devleti arpalık olarak kullanamazlar! Çikolata kutusunda rüşvet alan adamı büyükelçi yaparsanız o ülke halkı şunu düşünür, bu rüşvetçiyi buraya gönderen de demek ki aynı meşreptendir. Hırsıza destek veren de hırsızdır. Çete nedir, yasa dışı bir işi yapmak için bir araya gelen insan topluluğu.”

‘Sosyal medyada trollerle gündem oluşturmaya çalışıyorlar’

“Medyanın yüzde 90’ını havuz medyasına dönüştürdüler yetmedi sosyal medyada trollerle gündem oluşturmaya çalışıyorlar.” diyen Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve pek çok gazetecinin hapiste olduğunu hatırlattı. Kılıçdaroğlu, tutuklular için verilen AİHM kararlarını bile uygulanmadığını belirterek, “Bu, firavunun adaletidir.” dedi.

Başak Demirtaş’a yönelik saldırıya tepki

Kılıçdaroğlu, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş üzerinden eşi Başak Demirtaş’a sosyal medya üzerinden yapılan cinsiyetçi saldırılara değindi. Kılıçdaroğlu, “Selahattin beyin eşine yönelik saldırıda bulunanı önce gözaltına aldılar sonra serbest bıraktılar. Eğer bir sorun varsa oturur konuşursun, sende de akıl var, onda da ancak birileri akıllarını kiraya veriyor. Bu sayede de insan olmaktan çıkıyor. Bu kişiler, insan ve hayvan sınıfına girmez.”

Korona sürecinde kadına yönelik şiddetin arttığını gördüklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “5 bin 114 kadın için koruma kararı verilmiş. Neden bu şiddet, yaratılan, herkesi etkileyen yoksulluk, sefalet bu şiddetin nedeni olabilir mi? Çöpten ekmek kırıntısı arayan kadının sefaletini bunlar düşünüyor mu acaba.” dedi.

AK Parti’ye oy verenlere seslendi

Özellikle AK Parti’ye oy veren “kardeşlerime sesleniyorum” diyen Kılıçdaroğlu, “Senin de burada bir sorumluluğun yok mu? Sen de bu sefalete dur demeyecek misin kardeşim. Peygamber efendimiz kadınları koruyun derken, siz nasıl bıçakla saldırırsınız kadınlarımıza.” diye konuştu.

AKP Medya Sorumsulus Emre Cemil Ayvalı’nın katıldığı bir televizyon programında AKP’nin FETÖ ile işbirliği yaptığı sözlerinin ardından istifa etmesine değinen Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla kendisine bir teşekkür borcumuz var. Biz bunu söylüyorduk ama vatandaş, bunlar muhalif tersini söyler diyordu. Şimdi içerinden ve medyadan sorumlu birisi bunu açıkladı.” dedi.

Vakıfbank Yönetim Kurulu’na yapılan atamalara da değinen Kılıçdaroğlu, “Geçenlerde banka yönetimine dünya şampiyonu bir güreşçi atadılar. Devleti devlet olarak değil, soyulacak yer olarak görüyorlar. Bu sporcu kardeşimizden tek ricam; elde ettiğin başarıları gölgeleme, teşekkür ederek bu görevi iade et kardeşim.” diye konuştu.

‘Seçim barajı kaldırılsın’

Kılıçdaroğlu, iktidarın gündemine aldığı “seçim sistemi yasasına” ilişkin de değerlendirmede bulundu. Kılıçdaroğlu, “Seçim sistemi üzerinde çalışıyorlar. Seçim barajı kaldırılsın. Milletin vekilini millet seçsin. TBMM gerçek anlamda vesayetten kurtulur. Parlamentoda milletin iradesi tam anlamıyla çıkmıyor.  Güçler ayrılığı hayata geçmiş olur. Yürütme organı gerçek anlamında TBMM’ye hesap verecek duruma gelir.” dedi.