Kılıçdaroğlu’ndan Kalın’a kayyum tepkisi: Sen hakim misin?

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği Maltepe Ekonomi Forumu’nda konuştu. Kalın’ın DW Conflict Zone programında HDP’li belediye başkanları için ‘Suçlu’ ifadesini kullanmasını tepki gösteren Kılıçdaroğlu, ‘Sen hakim misin?’ diye sordu.

Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen Maltepe Ekonomi Forumu’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ekonomi ve son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Kamil Yılmaz hocamız ‘Ekonomide her kırılmadan sonra tekrar yeniden başlıyoruz’ şeklinde bir söz söyledi. Eğer bir ekonomi kurumsallaşmışsa, sıfırdan yeni başlangıçlara ihtiyacımız yok. Siyaset dünyasının kullandığı bir ifade var: Yeni bir beyaz sayfa açacağız. O kadar çok kirlettiler ki beyaz sayfa açmak istiyorlar. Esas soru kimler kirletti bu sayfayı?” dedi.

Türkiye’de yolsuzlukların cezasız kaldığını ve bunun hukuki temelinin oluştuğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Yolsuzluklarının da içselleştirildiği görüyoruz. Akademik dünya tamamen durdu. Devlet başkanının yolsuzluklardan pay alması bile normal karşılanmaya başlandı. İhale kanunlarındaki değişikliklerden söz ediyoruz. Aslında yasaya bile gerek görmüyorlar. ‘Ben yaparım’ diyor. Örnek mi tank palet fabrikası. Özelleştirmeye göre yapıldı. Kiralandı mı? Satıldı mı? Hayır. Kimin parası? 82 milyonun parası. Toplumda bu konuda kim duyarlı. Müslümanız diyenler var. Yolsuzluk nedir kardeşim? 17 yıldır yolsuzluklardan hesap sorulmamasının bir hukuku temeli oluşturuldu.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın katıldığı bir programda görevden alınan ve yerlerine kayyum atanan belediye başkanlarına ilişkin açıklamalarına tepki gösteren Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimsenin can ve mal güvenliği yok. Her an herkes tutuklanabilir. Dosyanıza gizlilik kararı her an konabilir. Bu hukuk sistemi var. O zaman can ve mal güvenliğinin teminatını bağımsız hukuk sağlar. Cumhurbaşkanının sözcüsüne soruyorlar, belediye başkanlarının açığa aldılar. Diyor ki onlar suçludur. Sen hakim misin?”