Kılıçdaroğlu’ndan ‘kayyım’ değerlendirmesi: Milletin iradesine darbe vurulmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“Erke seçim” tartışmalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, seçime Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ortağı Bahçeli’nin karar vereceğini belirterek, “Herşeyimizle seçime hazırız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, HDP’li belediyelere kayyım atanmasını ise “Kayyum doğru değildir. Milletin iradesine darbe vurulmaz. Belediye başkanını halk seçti.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Toplumun her kesimine dokunmak, her kesimin sorunlarını dinlemek ve o sorunlara çözüm üretmek için çaba gösterdiklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını süresince her CHP’li belediyenin bölgesinin özelliklerini görerek politikalar oluşturduğunu, herkesin CHP’li belediyeleri alanda gördüğünü anlattı.

‘Aynı masa etrafında toplanmayı iktidar kabul etmedi’

Siyasi parti liderlerinin aynı masa etrafında toplanmasını iktidarın kabul etmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, gerekçeyi bilmediğini belirtti. İktidarın kendisini diğerlerinden ayrı tuttuğunu, herkesin üstünde gördüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, “Kibirlenmeyin ya niye kibirleniyorsun kardeşim? Herhangi bir siyasi partiyle oturup konuşabilirsin, tartışabilirsin. Uygarca tartışabiliriz. Elbetteki farklı düşünceler olacaktır. Farklı düşünceleri zaaf olarak görmek kadar yanlış bir şey yok. Farklı düşünceler zenginliktir.” dedi.

‘Yüzde 5 büyüme gerçekleşmeyecek’

İktidarın salgın sürecindeki ekonomi politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, bu yıl yüzde 5 büyümenin gerçekleşmeyeceğini, milli gelirin azalacağını anlattı. Kılıçdaroğlu, pandemi sürecinde 256 bin iş yerinin ise kapandığına işaret etti.

‘İş Bankasından bir gelirimiz yok’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın, CHP’nin İş Bankası hisselerine el konulması ve iade edilmesine önceki yıllarda onay vermediğine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, İş Bankası hisselerini sadece temsil ettiklerini, bankadan bir gelirleri olmadığını, Atatürk’ün vasiyetini yerine getirdiklerini, bankanın içişlerine karışmadıklarını anlattı.

‘CHP’yi tahrik etmek istiyorlar’

İş Bankası’nın Türkiye’nin en güçlü, dünyanın en saygın milli bankalarından birisi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bu bankanın itibarıyla oynamamak lazım, ismini sık sık siyaset arenasına taşımamak lazım. Bankayı denetliyor musunuz? Denetliyorsunuz. Bankada bir yanlışlık varsa gidip zaten denetliyorsunuz. Hazine temsilcisi var. BDDK günün 24 saati denetliyor. Peki neden illa İş Bankası? Hep darbe dönemlerinde olmuştur bu. Kenan Evren de yaptı. Şimdi de 20 Temmuz sürecinden sonra aslında bir sivil darbe yaşıyoruz. İlla İş Bankası’na ‘CHP’nin oradaki temsil yetkisini CHP’nin elinden alacağız. Bunu Hazine’ye vereceğiz’ ya da bir başka yer planı bilmiyoruz. CHP’yi tahrik etmek istiyorlar. İşte CHP sokağa çıksın, itiraz etsin.”

‘Kesinlikle provokasyon’

Kılıçdaroğlu, soru üzerine CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı’nın Adana’daki Vefa Grubu’nun gönüllüsü olduğunu aktararak, Adana’da CHP’li belediyelerin, yardımları dağıtmak için vali ve kaymakamın istediği üzerine 195 personel görevlendirdiğini, 65 de araç verdiğini kaydetti.

Cami hoparlörlerinden “Çav Bella” çalındığı görüntülerini sosyal medyada paylaşan CHP’li Banu Özdemir’in tutuklanmasını ise Kılıçdaroğlu, ”Eski bir partili kendi Twitter hesabından internet sitelerinden aldığı bir şeyi paylaşıyor. Bunu da tutukladılar. Peki bu mu yapmış? Hayır. Bunu kim yaptıysa niye bulmuyorsun da CHP’yi suçluyorsun. Kesinlikle provokasyon.” şeklinde değerlendirdi.

’18 yıldır devletin başındalar devleti yok ettiler’

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım programlarının engellenip engellenmediğine ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi: 

“İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yardımlarını sürdürmesini istiyorum. Halbuki sen destek vermelisin. Neden engel oluyorsun? Bizim belediyeler paralel devletmiş, pes yani. Çünkü devleti yönetmeyi bilmeyenler devleti yönetmeye kalkarsa bu tablolar ortaya çıkar. 18 yıldır devletin başındalar ve devleti yok ettiler. Devletin bütün kurumlarını allak bullak ettiler, para ve rant uğruna. İstanbul’a ihanet ettik diyen ben miyim?”

‘Seçime gidip gitmeyeceğimize iki kişi karar verir’

Kılıçdaroğlu, “erken seçim” tartışmalarına ilişkin soruyu yanıtlarken, şu değerlendirmelerde bulundu: 

“Seçime gidip gitmeyeceğimize iki kişi karar verir. Birisi Erdoğan’dır, ikincisi ortaklığı bozacak olan, bozma ihtimali olan veya bozma düşüncesi olan Bahçeli’dir. Parlamentonun vesayet altında olduğunu söyleyeyim. Parlamento, AK Parti ve MHP, Erdoğan’ın vesayeti altındadır. Erdoğan, talimat verdiği zaman el kalkar, el iner. Dolayısıyla erken seçime kim karar verir? Erdoğan karar verir veya Bahçeli der ki, ‘Hayır ben artık bıktım. Ekonomiyi de doğru dürüst yönetemiyorlar, memleketi felakete sürüklediler, bir an önce seçime gidelim.’ diyebilir. O zaman ortaklık bozulur, seçime gidilir. Seçim bildirgemiz dahil olmak üzere her şeyimizle seçimlere hazırız.”

‘Ali Babacan ve Davutoğlu için kumpas kuruyorlar’

Seçim kanununda değişiklik yapılmasının erken seçim olarak yorumlanabileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Şimdi Ali Babacan ve Davutoğlu için kumpas kuruyorlar. Çözeceğiz. Biz milletvekili vereceğiz şu bu falan değil. Demokrasiye karşı kurulan kumpası bozmak bizim boynumuzun borcudur.” dedi.

Yüzde 1 oy alan partinin genel başkanının Meclis’e gelmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Niye gelmiyor? Neden darbe hukukunun arkasına sığınıyorsunuz. Bu yüzde 10 seçim barajını kim getirdi? Darbeci miydi? Darbeciydi. Sen darbeye karşıysan niye yüzde 10 seçim barajına karşı değilsin. Eğer yüzde 10 seçim barajını kaldırmıyor, yeni partilerin Meclis’e gelmesini, seçime girmesini engelliyorsan, bunlarla ilgili oturup ortağınla beraber kumpas hazırlıyorsan sen de darbecisin kardeşim. Ben darbeye karşı olan, darbeciye karşı olan, darbecinin getirdiği hukuk sistemine karşı olurum, demokrasiden yana olurum.” 

‘Kayyum doğru değildir milletin iradesine darbe vurulmaz’

Kılıçdaroğlu, HDP’li belediyelere kayyım atanmasının sorulması üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kayyum doğru değildir. Milletin iradesine darbe vurulmaz. Belediye başkanını halk seçti. Yolsuzluğu, hırsızlığı varsa al. Soruşturma aç, mahkemeye ver. Hakim karar verirse, kimse bir şey demez. Hakim de zaten senin emrinde. Şunun hakkını da teslim edeyim. Bu ülkede her şeye rağmen namuslu, düzgün, hukuktan, adaletten yana olan geniş bir kitle de var. Hakim de savcısı da var ama yanı zamanda sarayın beslemesi olan hakimler, savcılar da var. Doğrusu budur, milli iradeye saygı göstereceksiniz.”