Kiliseye saldıran Mazlum D. hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Ermeni Kilisesinin haçını kırıp atan ve “şekerim çıktı, bir anda yaptım, pişmanım” diyerek “adli kontrol” ile serbest bırakılan Mazlum D. hakkında savcılığın itirazı üzerine yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Üsküdar’da bulunan Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin kapısındaki haç, 26 Mayıs’ta kimliği belirsiz bir kişi tarafından yerinden sökülmüştü. Olayla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşma kapsamında Mazlum D. isimli bir kişi gözaltına alınmıştı.

Dün “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme” suçundan tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Mazlum D., “şekerim çıktı, bir anda yaptım, pişmanım” demiş ve hakimlik tarafından “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmıştı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara itiraz etti. Talebi değerlendiren Nöbetçi Anadolu 8’inci Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebini kabul ederek, şüpheli hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi.

Paylan: Kamuoyu baskısı ile tutuklandı

HDP’nin Ermeni Milletvekili Garo Paylan, sosyal medya hesabı twitter’dan yaptığı açıklamada, “Kuzguncuk Ermeni Kilisemizin haçını söküp yere atan kişi, kamuoyu baskısı ile tutuklandı. Nefret suçu şimdilik cezasız kalmadı. Nefret ikliminin bitmesi için mücadeleye devam!” dedi.