Papa IŞİD saldırılarında yaşamını yitirenler için ayin düzenledi

Katoliklerin Ruhani lideri Papa Francis, Musul’da IŞİD’in tahrip ettiği yerleri ziyaret ederek, IŞİD saldırılarında hayatını kaybedenler için dua etti.

Katolik Kilisesi lideri Papa Francis’in Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki ziyaretleri sürüyor. Bu sabah Erbil’e geçen Papa Francis, burada Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani tarafından Uluslararası Erbil Havalimanı’nda resmi törenle karşılandı.

Mesut Barzani ile görüşme

Neçirvan Barzani ile bir süre görüşen Papa Francis, daha sonra eski IKBY Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Papa Francis ardından helikopterle Musul’a gitti. Papa Francis, Musul’da IŞİD’in yıkımına uğrayan yerleri ziyaret etti. 2014 yılında yıkılan Tahira el Kübra Kilisesi’nde IŞİD saldırılarında hayatını kaybedenler için dua etti.

Barış savaştan daha güçlü

Düşmanlık ve savaşın kurbanı olan herkes için dua ettiklerini belirten Papa, “Medeniyetin beşiği olan ülkenin maruz kaldığı fırtına, Hristiyan ve Müslümanların ibadet yerlerinin yıkılmasına yol açtı. İnsanlar yerinden edilip öldürüldü. Bugün biliyoruz ki; barış savaştan daha güçlüdür” dedi.

“O’nun (Allah) adına savaş ilan etmek yanlıştır” diyen Papa, Hristiyanların Irak ve Ortadoğu’dan göçünün sadece ilgili bireylere ve topluluklara değil aynı zamanda geride bıraktıkları topluma da hesaplanamaz zararlar verdiğini söyledi.

Musul’dan sonra tekrar Erbil’e dönen Papa’nın, burada Franso Hariri Stadyumu’nda yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla büyük bir ayin gerçekleştirmesi bekleniyor.

MA