Kobane araştırılsın önergesinde reddedilme rekoru kırılıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Kobane araştırılsın diye TBMM’ye sunduğu önerge 10. kez AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

6-8 Ekim 2014 tarihlerinde yaşan olayların araştırılması önergesi veren HDP, AKP-MHP oylarıyla tekrar reddedildi.

Kobane araştırılsın önergesi AKP-MHP oylarıyla 10. kez reddedildi

Kobane araştırılsın önergesinde, öncesinde ve sonrasında yaşanan olaylar ve tarihsel sürecin ortaya çıkarılması için detayları soran HDP, Kobane eylemleriyle ilgili etkin bir soruşturma yapılmadığı ve aydınlatılmadığı için kutuplaştırma siyasetinin manivelası olarak kullanıldığını belirtti.

Kobane araştırılsın önergesinde şu detaylara yer verildi:

“Eylül ayının sonlarına doğru kuşatmanın büyüdüğü haberlerini duyan insanlar Ekim aynın başından itibaren Türkiye’nin hemen her ilinde sokağa çıktı, çok sayıda sivil toplum ve insan hakları örgütü basın açıklaması yapmaya başladı.”

“Gelişmeler endişe ile izleniyordu. Endişe içinde katliamı önlemeye çalışan HDP yetkilileri de başta dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere iktidarın temsilcileriyle çok sayıda diplomatik görüşme gerçekleştirdi.”

“Bu görüşmelerde insani yardım koridoru açılması talep edilen konuların başında geliyordu”

‘Provokasyonların son bulması için elimizden geleni yaptık’

Önergede HDP’nin provokasyonların sona ermesi için elinden geleni yaptığı belirtilirken, şunlar aktarıldı:

“HDP; başarılması halinde tarihin göreceği büyük katliamlardan biri olacağı konuşulan Kobani kuşatmasına yönelik Türkiye halklarını demokratik protesto ve dayanışma gösterilerine davet etti.” “

HDP 6 Ekim 2014’te çağrı yaptığında, anayasal hak olan demokratik protestolar çeşitli illerde devam ediyordu ve herhangi bir olumsuz olay yaşanmamıştı. Olaysız protestolar gün boyu gerçekleşti.”

“Ertesi gün, 7 Ekim 2014’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Antep’te yaptığı konuşmada geçen ‘Kobani düştü, düşüyor’ ifadeleri maalesef halkta panik ve korkunun büyümesine neden oldu.”

“HDP bu bağlamda provokasyonların son bulması için elinden gelen çabayı ortaya koydu.” 

Kobane araştırılsın, 10 kez reddedildi

Daha önce sunulan 9 önerge de AKP-MHP oylarıyla reddedilmişti. Son önergeyle birlikte 10. kez reddedilmiş oldu.

Haber Merkezi