Kobane Davası’nda 28 siyasetçinin tutukluluk incelemelerine başlandı

Kobane davasında, aralarında eski HDP Eş Genel Başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş’ın da bulunduğu 28 siyasetçinin tutukluluk incelemelerine başlandı.

Eski HDP Milletvekili Emine Ayna

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırısı sonucu 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında ülke genelinde yaşanan protesto eylemleri dolayısıyla eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında açılan dava 26 Nisan’da görülmeye başlanacak.

Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşma öncesi, ara duruşma ile dosya kapsamında 28 siyasetçinin tutukluluk incelemelerine başlandı. Tutuklu siyasetçilerin bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandığı ara duruşmaya, çok sayıda avukat katıldı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşma devam ediyor.

Tutukluluk incelemesi yapılan siyasetçilerin isimleri şöyle: Eski HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, yerine kayyum atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, eski DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, eski milletvekilleri Aysel Tuğluk, Ayla Akat Ata, Beyza Üstün, İbrahim Binici, eski HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, HDP MYK Üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Nazmi Gür, HDP RTÜK Üyesi Ali Ürküt, eski HDP Saymanı Zeki Çelik, eski HDP MYK üyeleri Nezir Çakan, Meryem Adıbelli, Bülent Barmaksız, Can Memiş, Cihan Erdal, İsmail Şengül, Mesut Bağcık, Bircan Yorulmaz, Dilek Yağlı, Pervin Oduncu, Berfin Özgü Köse, Ayşe Yağcı, Zeynep Ölbeci, eski DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, eski Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve 3 bin 530 sayfadan oluşan iddianame ile 108 isim hakkında “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” ve 37 kez “öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve yüzlerce yıl hapis cezası talep ediliyor. 

MA – ANKARA