Kobanî davası başlıyor: Bin 200 avukat savunmayı üstlenecek

Pazartesi günü başlayacak olan Kobanî davasında savunmayı üstlenmek üzere bin 200 avukat yetki belgesi sundu.

Davayı takip etmek üzere yurt dışından da çok sayıda heyet Ankara’ya gelecek.

Fotoğraf: MA

Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile MYK üyeleri başta olmak üzere 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanî davası 26 Nisan’da başlıyor. HDP, yaptığı açıklamada “Kumpas davası” olarak nitelendirdiği Kobanî davasının Türkiye yakın tarihinin en önemli siyasi yargılamalarından biri haline geldiğine dikkati çekti.

Mahkemeye ikinci heyet atandı

Açıklamada, IŞİD’in Kobanî’yi işgal girişimlerinin sürdüğü Ekim 2014’te “sınırın insani yardımlar için açılması ve IŞİD’e verilen desteğin sona erdirilmesi” amacıyla Türkiye’de başlayan protestolardan dolayı 6 yıl sonra HDP’nin sorumlu tutulduğuna vurgu yapıldı.

3 bin 530 sayfalık iddianamenin kabul 22’inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, mahkemeye ikinci bir heyetin daha atandığı kaydedildi. Açıklamada, “Başta Demirtaş ve Yüksekdağ olmak üzere tutuklu partililerimiz dava konusu yapılan suçlamalar üzerinden iktidarın Kürt düşmanı politikalarını yargılamaya hazırlanıyor.” denildi.

Binlerce avukat ve hukukçu savunmayı üstlenecek

Bin 200 avukatın savunmayı üstlenmek amacıyla yetki belgesi sunduğunun belirtildiği açıklamada, yetki belgesi sunanların dışında çok sayıda avukatın da davayı takip edeceği ifade edildi.

Çok sayıda hukuk örgütünün de davayı takip edeceğinin belirtildiği açıklamada, “İzmir, Amed, Van, Şırnak, Urfa, Dersim, Hakkari, Ağrı, Bursa, Mardin Barolarından başkan ve temsilci düzeyinden davaya katılım sağlanacak ve katılımcı barolar hem destek hem de gözlemci sıfatıyla duruşmalarda yer alacak.” denildi.

Yurt dışından çok sayıda heyet Ankara’ya gelecek

Yurt dışından da çok sayıda heyetin davayı izleyeceğinin belirtildiği açıklamada, heyetler şöyle verildi:

“Avrupa Parlamentosu Sosyalistler & Demokratlar Grubu’nda bulunan İsveç Sosyal Demokrat Parti ve İtalya Demokratik Partisi, Avrupa Parlamentosu Avrupa Özgür İttifakı/Yeşiller Grubu’nda bulunan Fransa Halklar ve Bölgeler Dayanışma Partisi ve Galiçya Ulusal Bloku (BNG), İlerici Enternasyonel bileşenlerinden Yunanistan MeRA25 Partisi ve Polonya Sol Parti (Razem), Fransa Sol Parti, Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti, Katalonya Halk Birliği Partisi (CUP) ve Birleşik Bask Partisi (EH Bildu)”

30’dan fazla ülkede etkinlikler yapılacak

Açıklamada, ayrıca duruşmanın başlayacağı gün 30’dan fazla ülkede, HDP ile dayanışma ve Kobanî’yi sahiplenme eylem ve etkinlikleri organize edileceği belirtildi.

Türkiye’den de muhalefet partileri ile sendikalar, insan hakları kurumları ve sivil toplum örgütlerinden çok sayıda temsilcinin davaya katılacağının kaydedildiği açıklamada, kimi barolar ve insan hakları kurumlarının da “davada gözlemci olmak, raporlama yapmak” amacıyla davet edildiği belirtildi.

Davanın ilk gününde Meclis Grubu duruşmada hazır olacak

Davanın ilk gününde Eş Genel Başkanları ile Meclis Grubunun duruşmada hazır bulunacağının belirtildiği açıklamada, sonraki günlerde de Meclis Grubunun çoğunluğunun mahkemeyi takip edeceği kaydedildi.

Yeni1Mecra