Kolombiya’da yerli halktan hükümete süre

HABER MERKEZİ – Kolombiya’da, hükümetin geçmişte yapılan anlaşmalara uymadığını söyleyen yerli halk, taleplerinin kabul edilmemesi halinde başkent Bogota’ya yürüyecek.

AA’nın geçtiği bilgilere göre, Kolombiyada 21 Kasım’dan bu yana ilan edilen 3 genel grev ve sayısız protesto gösterisine destek veren Cauca Bölgesel Yerli Konseyi (CRIC) üyelerinden Herney Flor, W Radio’ya yaptığı açıklamada, daha önce kendileriyle varılan anlaşmalara uymayan hükümete, “Net cevap vermesi” için 7 Aralık’a kadar süre tanıdıklarını duyurdu.

Flor, aksi durumda ülkenin güneybatısındaki Cauca yönetim bölgesinden 30 bin kişi ile yola çıkarak, başkentteki Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino’ya yürüyeceklerini vurguladı.

Kolombiya’da yerlilerin yoğun olarak yaşadığı Cauca’da iki yıl önce protesto gösterileri yaşanmış, yerliler bölgedeki Panamericana kara yolunu uzun süre trafiğe kapatmıştı. Hükümetle, toprak yönetimi ve eğitim gibi konularda ortak çalışma masası kurulması konusunda anlaşan yerli halk, protestoları bitirmiş ve yolu tekrar araç geçişlerine açmıştı.