Kolombiya’daki protestolar 11’inci gününde

Kolombiya’da, 11 gündür hükümet karşıtı kitlesel gösteriler düzenleyen binlerce kişi, ülkenin çeşitli kentlerinde bir kez daha bir araya geldi.

Fotoğraf: Juancho Torres/AA

Protestoların merkezi konumundaki başkent Bogota’da, Ulusal Park’ta toplanan çoğunluğu öğrenci ve yerli gruplarından oluşan binlerce kişi, müzik ve şarkılar eşliğinde kilometrelerce yürüyüş yaptı.

Ülkenin ikinci büyük kenti Medellin’de ise binlerce eylemci, polisin göstericilere yönelik şiddeti nedeniyle hem hükümete hem polise tepki gösterdi. Güvenlik güçleri, göstericilere yol boyunca eşlik etti. Yürüyüşler, hükümet aleyhine sloganlar atılarak son buldu.

548 kişi kayıp

Kolombiya Ombudsman Ofisi’nden yapılan son açıklamada, 28 Nisan’da genel grev ile başlayan vergi reformu karşıtı gösterilerde yaşamını yitirenlerin sayısı 27, kayıp kişilerin sayısı ise 548 olarak bildirildi.

STK’lar 47 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi

Öte yandan Ombudsman Ofisi’nden bağımsız olarak, STK’lerin yaptığı açıklamaya göre, gösterilerin başlangıcından bu yana 47 kişi hayatını kaybetti, 963 kişi gözaltına alındı.

Devlet Başkanı Ivan Duque’nin, 2 Mayıs’ta, gösteriler ölü ve yaralıların artması üzerine vergi reformu yasa tasarısını geri çektiklerini ilan etti. Ancak sokaklardaki eylemler yer yer devam ediyor. 50’den fazla şehirde gerçekleştirilen protestolarda, onlarca banka, iş yeri ve kamu alanına zarar verildi.

AA – BOGOTA