Konya Cumhuriyet Başsavcılığı: Eylem ırkçı nefret saikiyle işlenmedi

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 kişinin katledildiği saldırıya ilişkin, saldırıyı gerçekleştiren failin dışında 10 kişinin gözaltına alındığını bildirildi.

Başsavcılık, “olayın” iki komşu aile arasındaki anlaşmazlık ve husumetten kaynaklandığını savunarak, “Eylemin ırkçı nefret saikiyle işlendiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.” dedi.

Fotoğraf: MA

Konya’nın Meram ilçesinde aynı aileden 7 kişinin silahla katledilmesine ilişkin Konya Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, saldırıyla ilgili soruşturmanın tüm yönleri ile aydınlatılması için Cumhuriyet Başsavcısı koordinesinde Cumhuriyet Başsavcı vekili ve 3 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği belirtildi.

‘Delil toplama işlemleri devam ediyor’

Cumhuriyet Başsavcılığınca olay yeri inceleme işlemleri yapıldığı, katledilenlerin otopsi işlemleri yapılarak ailelerine teslim edildiğinin kaydedildiği açıklamada, soruşturma kapsamında delil toplama işlemlerinin devam ettiği ifade edildi.

Aileye yönelik daha önceki saldırılara ilişkin soruşturma sürüyor

Aileye yönelik saldırının ilk bulgulara göre komşu iki aile arasındaki önceye dayalı husumete dayandığının öne sürüldüğü açıklamada, aileye yönelik daha önce gerçekleştirilen saldırılara da değinildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Söz konusu husumetin ilk olarak 2010 yılında yargıya intikal ettiği saptanmıştır. Aile bireyleri arasında çıkan kavga nedeniyle 12.05.2021 tarihinde başlatılan ve 16 müşteki ve şüphelinin bulunduğu soruşturma kapsamında 6 kişi hakkında tutuklama kararı verilmiştir. O olay nedeniyle 2 kişinin tutukluk hali devam etmektedir. 22.05.2021 tarihinde de iki aile arasında yine kavga çıkmıştır. Olayla ilgili başlatılan soruşturmada 20 müşteki ve şüpheli yer almakta olup adli tahkikat devam etmektedir.”

Failin daha önceki saldırılarda yer almadığı belirtiliyor

Dün yaşanan saldırının failinin daha önce yaşanan saldırılarda “taraf” olmadığının anlaşıldığının belirtildiği açıklamada, “Dün meydana gelen olayın faili olduğu kamera görüntüleri ile değerlendirilen şüphelinin iki aile arasında 12.05.2021 ve 22.05.2021 tarihlerindeki daha önce yaşanan ve soruşturma konusu olan olaylarda mağdur ya da şüpheli olarak taraf olmadığı anlaşılmıştır.” denildi.

10 kişi gözaltında

Açıklamada, katliamla ilgili olarak aralarında olayı gerçekleştiren ve halen yakalama çalışmaları devam eden şüpheli dışında 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Irkçı saldırı olduğu reddedildi

Olayın iki komşu aile arasında 11 yıldır devam eden anlaşmazlık ve husumetten kaynaklandığının tespit edildiğinin savunulduğu açıklamada, “Eylemin ırkçı nefret saikiyle işlendiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.” denildi. Soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünün belirtildiği açıklamada, “Öte yandan provokatif paylaşımlarda bulunarak olayı kasten çarpıtan kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

Yeni1Mecra