Korku Kralları’ndan yeni film

Joe Hill

1972 doğumlu Joe Hill yeni nesil fantastik edebiyat okurunun oldukça iyi bildiği bir yazar. Öyküleri, romanları ve çizgi romanlarıyla tanınan isim Korku Kralı lakaplı meşhur yazar Stephen King’in de oğlu. Türkçe çevirileri İthaki Yayınları ve Altın Kitaplar tarafından yayınlanan ikilinin ayrı yazdıkları hikâyeler kadar birlikte yazdıkları hikâyeler de sık sık filmleştirilmekte. Baba oğulun 2009 yılında kaleme aldıkları Throttle adlı kısa romanı filme çekeceğini açıklayan HBO Max kanalı da kervana katılacak.

Throttle spekülatif kurgu türünün bir diğer önemli ismi Richard Matheson anısına basılan O Efsane isimli antolojide yayınlanmıştı. 2012 yılında çizgi romana da dönüştürülen kısa roman Matheson’un 1971 yılında Steven Spielberg tarafından filmleştirilmiş kült öyküsü Düello’dan ilham alıyor. Nevada Çölü’nde geçen hikâye kanun kaçağı motorsikletlilerle karşı karşıya kalan bir tır şöförünü anlatıyor.

Filmin senaristliğini dizi yazarlığıyla bilinen Leigh Dana Jackson üstlenecek. Çekim tarihi henüz belli olmayan yapım için gerekli çalışmalara mümkün olan en yakın tarihte başlanacağı ifade edilirken yeni projelere yeşil ışık yakılması sektörün durgunluk günlerini geride bırakmaya başladığı şeklinde yorumlanıyor.

Elena Ferrante rüzgârı devam ediyor

Elena Ferrante mahlasını kullanan yazarın gerçek kimliği bilinmiyor fakat bu edebiyat dünyasını alt üst etmesine engel değil. 2016 yılında Time dergisi tarafından en etkili yüz kişi arasında gösterilen Ferrante Napoli Romanları denilen dörtlemesiyle büyük bir ilgi yakalamıştı. 2012 yılında başlayan seri İtalya’nın prestijli Strega Ödülü’ne aday olan 2014 tarihli roman ile sona erdi.

Napoli Romanları serisi dört romanın sekiz bölümlük dört sezonda tamamlanması hedeflenerek 2018 yılında dizileştirilmişti. İkinci sezonunu 4 Mayıs itibariyle tamamlayan dizinin yeni sezon onayı aldığının açıklanması izleyiciye güven verdi. Bu gelişmenin etkisi devam ederken Ferrante cephesinden yeni haberler de gelmekte.

“Kitaplar, bir kere yazıldılar mı, yazarlarına ihtiyaç duymazlar.” cümlesiyle yazarlık ve şöhret denklemine yaklaşımını özetleyen yazarın bu sene çıkan son romanı 1 Eylül’de Yetişkinlerin Yalan Hayatı ismiyle Everest Yayınları tarafından piyasaya sürülecek. Roman, ebeveynleri öğretmen olan Giovanna’nın Napoli arka fonunda kimliğini oluşturma çabasına odaklanarak mutlu aile mitini sorguluyor.

Kitabın basımı henüz bu kadar tazeyken Netflix Şirketi’nin romanı dizileştireceğini açıklayıp yazarın satırlarından oluşan bir fragman yayınlaması şaşırtıcı geri dönüşler yarattı. Aynı yazarın aynı dönemde iki farklı diziyle gündemde olması bir taraftan sevindirici bulunurken diğer taraftan tartışmalar başlattı. Bu gelişmenin edebiyatın gücüne mi yoksa tüketim kültürünün vites arttırmasına mı delalet ettiği konusunda akıl yürütmeler başlamışken yazarın kitabının dizinin gölgesinde kalma tehlikesine de dikkat çekiliyor.