Korkut Eken: Siyasiler birbirine sahip çıkıyor bizi kim kollayacak

Gazeteci Kutlu Adalı cinayetinin sorumlusu olduğu iddia edilen eski MİT yöneticisi Korkut Eken, “O gazeteciyi tanıyorsam, biliyorsam şerefsizim” dedi.

Atilla Peker ile Kıbrıs’a gittiğini doğrulayan Eker, “Olayın araştırılması için suç duyurusunda bulunacağım. Siyasiler birbirlerine sahip çıkıyor. Bizi kim kollayacak?” ifadeleri dikkat çekti.

Eski MİT Yöneticisi Korkut Eken Fotoğraf: Sözcü Gazetesi

Organize suç örgütü yöneticisi Sedat Peker ve kardeşi Atilla Peker tarafından, KKTC’de gazeteci-yazar Kutlu Adalı’nın ölümünden sorumlu olduğu öne sürülen eski MİT Daire Başkanı Korkut Eken, Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e konuştu. Eker, Kutlu Adalı’yı öldürdüğü iddialarına ilişkin şunları öne sürdü:

“Şöyle bir olay oldu; Hasan Paşa (dönemin Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı) telefon etmiş. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’a, ‘Kıbrıs’ta çok büyük PKK faaliyetleri var. Teröristler burada cirit atıyor’ falan demiş ve bu konuda yardım istemiş. Ben de o dönemde Emniyet’te Özel Harekat polislerini yetiştirmekle görevliyim. Mehmet Bey (Mehmet Ağar) da beni gönderdi. Her ihtimale karşı Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’le gittim.”

‘Atilla Peker’i ben çağırdım’

“Atilla Peker’i siz mi çağırdınız?” sorusuna “Evet doğru ben çağırdım” diyen Eken, şöyle devam etti:

“Atilla Peker’le KKTC’ye gittim. PKK’nın oradaki faaliyetlerine yönelik 3-5 günlük bir inceleme yaptım. PKK’nın yaralılarını Kıbrıs’a götürdüğünü tespit ettik. Rum Kesimi’nde tedavi edildikten sonra Yunanistan’da bulunan Lavrion kampına teröristler sevk ediliyordu. Bunları ben raporladım ve Kolordu Komutanı Hasan Kundakçı paşama verdim.”

‘Albay Mendi’yi gitmişken ziyaret ettim’

“Sivil Savunma Daire Başkanı Albay Galip Mendi’yi ziyaret edip araç aldınız mı?” sorusuna Eken, “Galip Mendi Paşa” diye hitap ettiği Mendi’nin sevdiği kahraman askerlerden birisi olduğunu söyledi. Eker, “Gitmişken kendilerini ziyaret ettim. Lefke’ye gideceğim zaman da otomobil verdiler.  Şimdi duyuyorum ki Atilla Peker, gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesi olayı ile ilgili olarak cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuş. Sebep? Ben Sedat Peker’e ne yaptımsa aşırı bir düşmanlığı oluşmuş. Atilla Peker’in buna alet olmaması lazım. Nasıl yaptı bilmiyorum.” yanıtını verdi.

‘Siyasiler birbirine sahip çıkıyor bizi kim kollayacak?’

Gazeteci Kutlu Adalı’yı tanımadığını öne süren Eker, “Gazeteci olduğu belirtilen Kutlu Adalı’yı tanımıyorum ki hakkında bir kelime konuşayım” dedi. Eker, şöyle devam etti:

“Olayın araştırılması için suç duyurusunda bulunacağım. Siyasiler birbirlerine sahip çıkıyor. Bizi kim kollayacak? Sahip çıkan yok. Kutlu Adalı olayının faillerini bilenler, benim de bir ilgim olmadığını biliyorlardır. Bir kişi yok mu yani ‘Korkut Eken’in bir ilgisi yoktur’ diyecek adam. ‘Allahtan korkun’ diyen yok maalesef.”

“Niçin Kutlu Adalı suikastıyla gündeme geldiniz?” sorusu üzerin Eker, “Vallahi billahi bilmem, tanımam. Olsa da söylerim. Ben doğruyu söylerim. Susurluk olayında yalan söyleyemediğim için 6 yıl hapis cezasına çarptırıldım, 2.5 yıl hapis yattım.” dedi.

‘Süleyman Soylu Özel Harekat timlerinin kuruluşuna bakmış mı?’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisiyle ilgili sözleri hatırlatılan Eken, şunları ifade etti:

Süleyman Soylu konuşuyor ama beni hiç tanımaz. ‘Korkut Eken’i ben sevmem, karanlık bir tiptir’ diyor. Şimdi yolda bir polis araması olsa bana nasıl davranacaklar? Karanlık tipim. İçişleri Bakanı öyle söylemiş çünkü. Allah korkusu olması lazım. Özel Harekat timlerinin kuruluşuna bakmış mı? Kimler ne kadar emek vermiş, kimler ne kadar çalışmış biliyor mu? 1980’li yıllarda onun temelini attım. O zaman Süleyman Soylu kaç yaşındaydı? Benim 53 yaşında oğlum var. Yani günah…”

‘Albüm yaptırdım onu size göndereceğim’

Eker, “Adınız peki niçin gündeme getiriliyor?” sorusuna ise, “Ben ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Albüm yaptırdım onu size göndereceğim. Ben öldükten sonra yayınlamak serbest. Çok emek verdim Saygı Bey, dağlarda bayırlarda ömrüm geçti. Günah. Bu kadar taciz olur mu ya. Kim koruyacak Korkut Eken’i?” yanıtını verdi.

‘Cumhuriyet savcılığına başvuracağım’

“İddiaların araştırılması için cumhuriyet savcılığına başvuracak mısınız?” sorusuna Eker, “Tabii ki başvuracağım, hakkımdaki iddianın araştırılmasını isteyeceğim. Bu Susurluk, faili meçhulleri biliyorsam kendi adıma şerefsizim. Özel Harekat polislerini sadece eğittim. PKK’yla mücadele ettim. Şehirlerde işim olmadı, olmaz da. Bir kez daha belirtiyorum Kutlu Adalı’yı tanımıyorum, bilmiyorum adını da duymamıştım. Gazeteciyle ne işim olur? PKK’yla mücadelem var.”