Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 723’e yükseldi

Çin’de koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 723’e yükselirken, son 24 saatte ise 86 kişi hayatını kaybetti.

Pekin’de maske takmayan kişilerin gözaltına alınabileceği açıklandı.

Çin’de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını yayılmaya devam ederken, salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Çin genelinde etkisini giderek artıran salgın nedeniyle hayatın kaybedenlerin sayısı 723’e yükseldi. Virüsten etkilenenlerin sayısı 6 bin 101’inin durumu ciddi olmak üzere 34 bin 546’ya ulaştı.

Diğer yandan virüs bulaştığı durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 27 bin 657’yi bulurken, koronavirüs taşıyan kişilerle temasa geçtikleri gerekçesiyle müşahede altına alınanların sayısı ise 189 bin 660’a ulaştı.

Son 24 saatte 86 kişi hayatını kaybetti

Çin genelinde son 24 saatte 86 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken, 3 binden fazla yeni vaka tespit edildi. Bugüne kadar can kayıplarının 699’u koronavirüsün merkez üssü olan Hubey eyaletinde yaşandı. Ayrıca merkeze doğrudan bağlı kentlerde Pekin ve Çongçing’de 2’şer, Şanghay ve Tiencin’de birer kişi yaşamını yitirdi.

Pekin’de maske takmayan gözaltına alınacak

Bu arada, Pekin Belediyesi’nden yapılan açıklamada otel, restoran, süpermarket, eğlence alanları, toplu taşıma ve benzeri yerlerde maske takılması gerektiği bildirildi. Maske takmayı reddeden kişilere önce gerekli uyarıların yapılacağı belirtilen açıklamada, kişi bu tutumunu sürdürürse gözaltına alınabileceği vurgulandı.

Maske stokları yetersiz kalıyor

Ülkede özellikle Hubey eyaletindeki yoğun ihtiyaç nedeniyle çoğu sağlık şirketi, maske dahil üretimlerinin büyük çoğunluğunu bu eyalete yönlendiriyor. Halihazırda Pekin gibi büyük şehirlerde maske satan eczanelerde stoklar yetersiz kalıyor.

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019 tarihinde tespit edilmişti.

AA – PEKİN