Kürt aktivist Şilan Dara ve ailesi evlerinde öldürüldü

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Kürt aktivist Şilan Dara, annesi ve babası ile birlikte evlerinde öldürüldü.

K24’ün Irak medyasında yer alan haberlere dayanarak geçtiği bilgilere göre; Şilan Dara isimli üniversite öğrencisi ile annesi Aliye Necmi ve babası Dara Rauf, dün gece evlerinde başları kesilerek öldürüldü. Bağdat’ta bir emniyet yetkilisi ise olayla ilgili, “Kimliği belirsiz bir grup, Mensur Mahallesi’ndeki Mensur Caddesi’nde bulunan Kürt ailenin evine baskın yapıyor. Burada anne, baba ve kızı başlarını keserek öldürüyor” bilgisini paylaştı.

K24’e konuşan Dara Rauf’un yeğeni Aşna Baban, dayısının, Bağdat’taki mülklerini sattığını ve Süleymaniye’ye yerleşme hazırlığında olduklarını söyledi. Aşna Baban, “Güvenlik güçlerinden aldığımız bilgiye göre dayım ve yengem bıçaklanarak, kuzenim Şilan ise bağlanıp boğularak öldürülmüş” dedi.

Şilan Dara’nın eczacılık okuduğunu belirten Aşna Baban “Aynı zamanda aktivistti. Irak’taki gösteriler sırasında yaralanan göstericilere çok yardım etmişti” diye konuştu.

Ailenin geçtiğimiz hafta Süleymaniye’de bir daire kiraladığı öğrenildi. Süleymaniye doğumlu Dara Rauf ile Erbil’in Koye ilçesi nüfusuna kayıtlı eşi Aliye Necmi emekli memurdu. Aile bugün Süleymaniye’de toprağa verilecek.

Öte yandan güvenlik güçlerinin, olayın planlı bir hırsızlık vakası olduğunu söylediği belirtiliyor.