Kütahya’da sokak düğünleri yasaklandı

Kütahya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sokaklarda yapılan düğünlerin 14 gün süreyle yasaklandığı bildirildi. 

Fotoğraf: AA

Kütahya Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulunun Covid-19 salgınına karşı tedbir amacıyla aldığı yeni kararları duyurdu. Yapılan açıklamada, sokak veya köy düğünlerinin, kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerin üç güne kadar uzatıldığı belirtildi. Açıklamada, “Bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı görülmektedir.” denildi.

Yasak süresi 14 gün

Açıklamada, bu kapsamda merkez ilçede belediye sınırları içerisinde (belde belediye sınırları dahil) sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs.), nişan, sünnet düğünü ve benzeri etkinlikler 14 gün süreyle yasaklandığı belirtildi. Ayrıca, salonlarda yapılacak bu etkinliklerin gündüz 13.00 – 17.00 saatlerinde yapılmasına karar verildiğini ifade edildiği açıklamada, akşam ise 19.00-23.00 saatleri arasında yapılacağı belirtildi.

Asker uğurlamasına müsaade edilmeyecek

Kurul, asker uğurlamalarına ilişkin de kararlar aldı. Buna göre; asker uğurlamalarına (açık ya da kapalı yerlerde eğlenceler düzenlenmesi, araç konvoyu oluşturulması, toplu uğurlama vb.) hiçbir şekilde müsaade edilmeyecek.

Askerlik yükümlülerinden, askerlik şubelerinden sevk işlemleri (sülüs belgesi verilirken) yapılırken birliğine teslim olacağı dönemi kapsayacak şekilde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerini ihlal edecek uğurlama/tören/eğlence/konvoy gibi aktivitelerde bulunmayacağına dair taahhütname alınacak.

Alınan kararlara uymayan vatandaşlar hakkında adli ve idari işlemlerin başlatılacağı belirtildi.