Las Tesis dansına 11 ay 20 gün ceza

Las Tesis dansını “Cumhurbaşkanı’na hakaret” olarak gören mahkeme, CHP Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Las Tesis dansını “Cumhurbaşkanı’na hakaret” olarak değerlendiren mahkeme, CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e 11 ay 20 gün hapis cezası verdi.

Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için Şili’de başlayıp dünyaya yayılan Las Tesis dansını yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e “Cumhurbaşkanı’na hakaretten” 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

CHP Aydın İl Örgütü’nün geçen yıl 9 Şubat’ta düzenlediği kongrede partili kadınlar, şiddet, taciz ve cinayetlere tepki olarak Şili’de başlayıp dünyaya yayılan ‘Las Tesis’ dansını yapmıştı. Dansı, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” olarak değerlendiren mahkeme, CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e 11 ay 20 gün hapis cezası verdi.

Dünya kadınları yargılanıyor

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, ceza sonrasında yaptığı açıklamada şarkının sözlerinin enternasyonal olduğunu, düşünce ve eleştiri özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek karara tepki gösterdi. Aylin Nazlıaka, “Büyün dünya kadınlarının şiddete karşı dans etmesi yargılanıyor. Burada bir hakaret yoktur burada kadın haklarına yönelik yaşam hakkı savunması vardır. Evet bir eleştiri vardır ama iktidarın da eleştiriye açık olması zorunluluğu vardır” dedi.

CHP Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir

‘Dayanışma sizi sandığa gömecek’

“Susmayacağız, sinmeyeceğiz, korkmayacağız. Sesimiz daha da gür çıkacak” diyen Nazlıaka, “Bizler dayanışma, örgütlenme, kazanılmış haklarımıza sahip çıkma ve eşit yaşam talebimizden asla geri adım atmayacağız. Hiçbir kız kardeşimizin feryadı havada asılı kalmasın diye, hiçbir kardeşimizin kirpiği yere düşmesin diye mücadelemizi günden güne büyüteceğiz. Sözümüz söz: 2021 yılı kadın cinayetleriyle değil, kadın dayanışmasıyla anılan bir yıl olacak ve bu dayanışma, ilk seçimlerde sizi sandığa gömecek” diyerek sözlerini sonlandırdı.

MA