Leyla Güven’in telefonla görüşme evrakları alınmadı

Güven’in kızı Semiha Temizkan, annesiyle telefon görüşmesi yapabilmek için gerekli evrakları cezaevine götürdü ancak gardiyanlar “biz terörist evrakı almıyoruz” diyerek geri çevirdi

Vekilliği düşürüldükten sonra jet hızıyla tutuklanan HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan, telefon görüşmesi yapabilmek için gittikleri cezaevinde, gardiyanların telefon evraklarını geri çevirdiğini belirtti.

4 Haziran 2020 tarihinde Mahkeme kararı beklenmeden Meclis Genel Kurulu’nun kararı ile vekilliğinin düşürülmesinin ardından, hakkında onanmış cezası olduğu gerekçesiyle tutuklanarak Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Güven’in 14 gün karantinaya alındığı bildirildi.

Sosyal medya hesabından duyurdu

Konuyla ilgili açıklamada bulunan kızı Sabiha Temizkan, bugün, annesiyle telefon görüşmesi gerçekleştirebilmek için telefon evraklarını cezaevine götürdü.

Ateşinin yüksek çıkması nedeniyle cezaevine alınmayan Temizkan, yaşananları sosyal medya hesabından aktardı:

“Bugün annemle telefon görüşmesi gerçekleştirebilmek için cezaevine, telefon evrakını bırakmaya gittim. Ateşimin yüksek çıkması üzerine beni cezaevine almadılar. Yanımda bir arkadaşım vardı. Ben de evrakı kendisinin götürmesini rica ettim. Bunun üzerine arkadaşım içeri girerek telefon evrakını idareye teslim etmek istedi fakat burada gardiyanların bireysel tutumlarıyla karşılaştı. Evrakı teslim etmek isteyen arkadaşıma orada bulunan gardiyan, ‘Biz terörist evrakı almıyoruz’ demiş. Arkadaşımın karşı çıkması üzerine lafı değiştirerek, ‘Biz terör ve siyasi suçluların evraklarını almıyoruz. İdareye teslim edin’ demişler. Bu yaklaşım kabul edilecek bir yaklaşım değildir. Annem şu anda tek hücrede karantina altında tutuluyor. Açlık grevi sonrasında sağlık sorunları arttı. 14 gün boyunca onu karantinada tutacaklar.”