Lübnan’da mültecilere ait kamp ateşe verildi

Lübnan’da Suriyeli mültecilerle yaşanan tartışma ırkçı saldırıya dönüştü, mültecilerin kaldığı Miniyeh kampı ateşe verildi.

Lübnan’ın resmi verilerine göre, 2011’de başlayan iç savaş nedeniyle yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli mülteci Lübnan’a göç etti.

Lübnan’ın kuzey kesiminde yer alan Trablusşam kentine bağlı Miniyeh bölgesinde akşam saatlerinde bir grup Suriyeli mülteci ile Lübnanlılar arasında tartışma yaşandı. Söz konusu tartışmanın büyümesi ve daha sonra silahlı kavgaya dönüşmesi sonucu en az 3 kişi yaralandı.

Kavganın ardından Suriyeli mültecilere ait kampın Lübnanlı bir grup tarafından ateşe verildiği belirtildi. Ateşin kısa sürede tüm kampa yayıldığı ve çadır kampta yaşayan çok sayıdaki mülteciden bazılarının Trablusşam’a, bazıların ise çevredeki tarlalara kaçtığı ifade edildi.

Yaralananlar oldu

Ateşe verilen kampta bazı mutfak tüplerinin patladığı ve yaralıların olduğu söyleniyor. Bir süre sonra olay yerine gelen itfaiye araçları ateşi söndürmeye başlarken, emniyet ve askeri birlikler ise bölgeyi çembere aldı. Mültecilerin kaldığı çadır kampın alev alev yandığına dair görüntüler sosyal medyaya düştükten sonra bölge halkından bazıları, sokakta kalan Suriyeliler için evlerini açtığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği de Miniyeh kampında büyük bir yangın çıktığını doğrularken, yangında yaralanan kişilerin hastanede tedavi altına alındığını açıkladı. Ancak kaç kişinin yaralandığına dair bir ayrıntı paylaşılmadı.

Lübnan’da 1,5 milyon Suriyeli mülteci var

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Khaled Kabbara, AFP Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada yangının tüm çadırlara sıçradığını söyledi. Kampta 75 ailenin kaldığı bilgisi de paylaşıldı.

Ülkenin resmi verilerine göre, 2011’de başlayan iç savaş nedeniyle yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli mülteci Lübnan’a göç etti.