Lula Da Silva tahliye edildi: ‘Bir fikri öldürmeye çalıştılar’

Nisan 2018’den bu yana tutuklu bulunan eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula Da Silva, hakkında verilen tahliye kararının ardından bugün cezaevinden çıktı. Silva cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, ‘Bir fikri öldürmeye çalıştılar ancak fikirler öldürülemez’ dedi.

Latin Amerika solunun sembol isimleri arasında gösterilen eski Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva, Brezilya Yüksek Mahkemesi’ne yapılan tahliye başvurusunun kabul edilmesinin ardından serbest bırakıldı.

Cezaevi çıkışında kendisini karşılamaya gelen yüzlerce kişiye hitap eden Lula Da Silva konuşmasında, ‘Sevgili dostlar, bugün burada sizlerle beraber olmanın ne anlama geldiğini anlatmaya kelimeler yetmez. Hayatım boyunca Brezilyalılarla konuştum ancak bugün 580 gündür beni selamlayan insanlarla bir arada olacağımı hayal etmedim. Onların sesi, bana dayanabilmem için gereken demokrasinin gıdasıydı’ ifadelerini kullandı.

Brezilya hukuk sistemini de eleştiren Lula Da Silva, ‘Bir adamı tutuklamadılar, bir fikri öldürmeye çalıştılar ancak fikirler öldürülemez. Buradan 74 yaşında çıkıyorum, kalbimde sadece sevgi için yer var, çünkü sevgi nefreti yenecek. Buradan, sizlere karşı bir insanın sahip olabileceği en büyük şükran duygusuyla çıkıyorum’ diye konuştu.

Lula Da Silva, yarın bir işçi sendikasıyla toplantı yapacağını belirterek, ‘Brezilya gelişmedi, açlık arttı. Ülkenin oldukça gelişebileceğini ispatlamak istiyorum’ dedi.

Sosyal medya hesabından paylaştığı bir videoda da Lula Da Silva, ‘Brezilya halkı bu ülkeyi kurtarabilecek tek güçtür. Ciddi bir yönetime ihtiyacımız var’ görüşünü dile getirdi.

Öte yandan, serbest bırakılmasına rağmen Brezilya yasaları, iki davadan hüküm giyen Lula Da Silva’nın, herhangi bir kamu görevini icra etmesine önünde engel oluşturuyor. Lula Da Silva’nın seçimlerde aday olabilmesi için hakkındaki hükümlerin düşürülmesi gerekiyor.

Hakkındaki pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlamalarını reddeden Lula da Silva, tüm bu iddiaların, favoriler arasında gösterildiği devlet başkanlığı seçimine girmesini engellemek amacıyla siyasi rakipleri tarafından ortaya atıldığını söylüyor.