Maden işçileri: 85 gün bekledik süreç bitti

Maaş ve tazminatlarını alabilmek için 85 gündür direnen Ermenek’teki maden işçileri, verilen sözlerin tutulmadığını belirterek 25 Kasım günü Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu.

Karaman Ermenek’te bir yılı aşkın süredir maaş ve tazminatlarını alamayan Cenne ve Seba Maden Ocağı işçileri, kendilerine verilen sözlerin tutulmaması üzerine Ankara’ya yürüme kararı aldı. 85 gündür haklarını almak için mücadelelerini sürdüren Bağımsız Maden-İş üyesi işçiler, 25 Kasım günü Ermenek Güneyyurt Meydanı’nda saat 13.00’da açıklama yaparak Ankara yürüyüşünü başlatacak.

‘Görüşmelerden sonuç elde edemedik’

Yürüyüşe ilişkin basın açıklaması yapan Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Ayşe Büşra Yılmaz, Kaymakam ve Vali ile görüşmeler yaptıklarını ancak bir sonuç elde edemediklerini söyledi. Yılmaz, artık sabırlarının sınıra dayandığını vurgulayarak, 16 Kasım’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini Soylu’nun Valiye “Sorunu çözün” talimatı verdiğini aktardı.

‘Patronlar hala pazarlık yapmaya çalışıyor’

Yılmaz, şunları ifade etti: “İşveren gidip İçişleri Bakanı ile görüşüp bu işten kaçmaya çalışıyor. Bizim anamızın ak sütü gibi helal olan tazminatımızı, maaşımızı ve işçi sağlığı ve iş güvenliği sağlansın dediğimiz için işten atıldık. Patronlar hala pazarlık yapmaya çalışıyor. Kimse bizi kandırmaya çalışmasın.”

‘Türkiye’ye sesleniyoruz bize sahip çıkın’

85 gün beklediklerini ve sürecin bittiğini dile getiren Yılmaz, “Çarşamba günü saat 13.00’da bu yola çıkacağız. Bütün Türkiye’ye sesleniyoruz bize sahip çıkın, biz bu hakkımız alana kadar mücadele edeceğiz. Gerekirse bu yolda öleceğiz” diye konuştu.

Açıklamada “Özbek şaşırma sabrımızı taşırma”, “geri dönüş yok” sloganları atıldı.

MA – ANKARA