Mardin’de Belediyenin ‘kamu alanlarını’ satışa çıkarmasına itiraz

Vali Mustafa Yaman’ın kayyım olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin bir hafta içinde 30 ayrı taşınmazı satışa çıkarmasına TMMOB Mardin İl Koordinasyon Kurulu (İKK) itiraz etti.

TMMOB Mardin İKK, park, sağlık tesis alanı, çocuk oyun alanının da aralarında kamu alanlarının satışının etik olmadığını belirterek, durdurulmasını istedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019 tarihinde Vali Mustafa Yaman’ın kayyım olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi bir hafta içinde 30 ayrı taşınmazı satışa çıkardı. TMMOB Mardin İKK taşınmazların satışa çıkarılmasına itiraz etti. TMMOB Mardin İKK Sözcüsü Mehmet Aslan adına hazırlanan itiraz dilekçesi belediyeye sunularak, taşınmaz satışlarının durdurulması istendi. 

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Satışa çıkarılan taşınmazlarla ilgili bilgilerin yer aldığı dilekçede, “Satışa çıkarılmış olan tarla ve arsa vasıflı taşınmazlar arasında uygulama imar planında kamu alanı olarak bulunan park, ortaöğretim tesis alanı, sağlık tesis alanı, çocuk oyun alanı, otopark ve kültürel tesis alanı gibi sosyal donatı alanları da bulunmaktadır.” denildi.

‘Çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin kamusal alan kullanımı kısıtlanacaktır’

TMMOB Mardin İKK, konuya ilişkin yayımladığı basın açıklamasında, “Kentlerin İmar Uygulama Planları sosyal donatı alanları, konut alanları, ticaret alanları, sanayi alanları ve rekreasyon alanları ile bir bütün düşünülerek tasarlanmaktadır.” denildi.

Kamu ve sosyal donatı alanlarının hesaplanarak planlama yapıldığının belirtildiği açıklamada, “Sosyal donatılara ve kamu donatılarına çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin erişimine rahat olacak şekilde tasarlanmaktadır. İlgili kamu alanlarının satılması durumunda kamusal alan kullanım erişimleri kısıtlanacaktır.” diye kaydedildi.

‘Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli’

Emsal ve yoğunlukları belirsiz parsellerin değerinden daha düşük bir bedel ile satılacağının aşikar olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Detaylarını paylaştığımız söz konusu parsellerin imar planı revizyonu aşamasında satışa çıkarılması beraberinde soru işaretlerini akıllara getirmektedir. Bu nedenle bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekmektedir.” denildi.

‘Kayyımların sınırsız yetkiler kullanması kabul edilemez’

Açıklamada ayrıca, “anayasa ve hukuka aykırı” olarak seçilmiş belediye başkanlarının yerine atanmış kayyımların belediye yönetimi üzerinde sınırsız yetkiler kullanmasının kabul edilebilecek etik ölçülerden uzak olduğuna vurgu yapılarak, “Aynı zamanda yönetimde meşrulukları da tartışmalıdır.” diye kaydedildi. Açıklamada, ayrıca haritalarla birlikte satışa çıkarılan alanlarla ilgili şu bilgiler paylaşıldı: 

* Artuklu İlçesi Nur Mahallesi 3.694,94 metrekarelik 1034 ada 1 Nolu parseli imar uygulaması görüp, uygulama sonrası tamamı ‘ortaöğretim tesis’ alanında kalmaktadır. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı mümkün değildir.

* Artuklu İlçesi Yalım Mahallesi 327 ada 1 Nolu parseli 14.155 metrekare olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.  

‘Otopark alanının satışı mümkün değildir’

* Artuklu İlçesi Diyarbakırkapı Mahallesi 2,236,41 metrekare, 389 ada 3 Nolu parseli imar planında ‘otopark alanı’ olarak geçmektedir. Otopark alanları tescile tabii olmayan (park ve yol) nitelikte olduğundan kamu tescilsiz terk edilmesi gerekirken, otopark alanı olarak geçen yer hem tescil yapılmıştır hem de arsa vasfında tescili yapılmıştır. Bu tescil hatalı olmakla beraber, bu sebeple kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı mümkün değildir.  

* Artuklu İlçesi Yalım Mahallesi 436 ada 1 Nolu parseli 36.925,24 metrekare olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.    

‘İmara açılsa dahi jeolojik olarak sakınca barındıracaktır’

* Artuklu İlçesi Diyarbakırkapı Mahallesi 703 ada 8 Nolu parseli 39.027,19 metrekare olup, 703 ada 7 Nolu parseli 47.125,76 olup tamamı imar planında park olarak kalmakla beraber jeolojik olarak uygun olmayan alan ve önlemli alan sahasında kalmaktadır. Satışı yapılsa dahi imara açılması jeolojik olarak sakınca barındıracaktır. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.  

* Artuklu İlçesi Yalım Mahallesi 318 ada 1 Nolu parseli 2582,20 metrekare olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.

* Artuklu İlçesi Yalım Mahallesi 360 ada 1 Nolu parseli 3642,14 metrekare olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.  

* Artuklu İlçesi Nur Mahallesi 1019 ada 1 Nolu parseli 3186,74 metrekare olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.

* Artuklu İlçesi Nur Mahallesi 1024 ada 1 Nolu parseli 2200,00 metrekare olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.

* Artuklu İlçesi Yalım Mahallesi 401 ada 6 Nolu parseli 6023,52 metrekare olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.  

* Artuklu İlçesi Yalım Mahallesi 288 ada 1 Nolu parseli 12541,19 metrekare olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak çocuk bahçesi, kültürel tesis alanı, sağlık tesis alanı ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan kamu alanları niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.