Meclis AYM’nin Berberoğlu kararını iade etti

Meclis, AYM’nin vekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu hakkındaki ihlal kararını “Yargısal makamlar milletvekillerine tavsiyede bulunamaz” diyerek iade etti.

Meclis Başkanlığı, AYM’nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği ikinci hak ihlali kararını “Yargısal makamlar milletvekillerine tavsiyede bulunamaz” diyerek iade etti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), yeniden yargılanmasına yönelik karar verdiği CHP’li Enis Berberoğlu hakkındaki kararı uygulamayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, yeni bir hak ihlaline yol açtığına yönelik kararının gerekçesini tamamladı. Mahkeme, oy birliğiyle verdiği kararında, yerel mahkemenin anayasayı hiçe saydığını, keyfi biçimde Berberoğlu’nun hükümlü statüsünü sürdürdüğünü ifade etti. Kararda, kararların uygulanmadığı ortamda hukuk devletinden söz edilemeyeceği, bu kavramın retorikten ibaret olmadığı belirtilerek, anayasayı korumanın da sadece AYM’nin görevi olmadığının kaydedildi.

AYM: Vekilliği yeniden kazandırılmalı

Kararda, bu nedenle, kararın bir örneğinin gönderildiği TBMM ve Hâkimler Savcılar Kurulu (HSK) da göreve davet edildi. Kararda, Berberoğlu ile ilgili yeniden yargılamanın başlatılması ve sonrasında “dokunulmazlığı” nedeniyle “durma” kararı verilmesinin zorunlu olduğu belirtildi. Meclis’e de bu işlemden sonra Berberoğlu’nun milletvekilliğinin kazandırılması için gerekli işlemleri yapması, HSK’ya da mahkemeyle ilgili soruşturma açması gerektiği mesajı örtülü bir şekilde verildi.

Meclis iade etti

Meclis Başkanlığı ise “Yargısal makamlar milletvekillerine tavsiyede bulunamaz” diyerek kararı iade etti.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, bugün katıldığı programda AYM’nin kararıyla ilgili şu eleştirilerde bulunmuştu: “AYM’nin kanuna göre bir, ihlalin tespiti, iki, nasıl giderileceğini söyleme yetkisi var. Ama bundan hareketle bütün devlet kurumlarına bütün kamu gruplarına anayasada hukuk kurallarına uyması konusunda mahkemeyi ikaz etmesi ne gerekiyorsa yapması gibi bir hüküm. Burada AYM, hüküm kısmında TBMM şunu yapmalıdır diye bir karar vermiş değil. Burada AYM tabiri caizse bir çağrı, bir bildiri yapıyor. Bu AYM’nin görev ve yetkileri arasında yok. Bilhassa TBMM’ye bu şekilde bir tembihte bulunması, nasihatte bulunması, öğüt vermesi Anayasa Mahkemesi’nin çok açık bir yetki aşımıdır. Bu kararı, bir siyasi bildiriye dönüştüren bir kısmıdır bu.”

MA