Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü hakkındaki iddialar Meclis’e taşındı

CHP Milletvekili Başarır, Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü’nün kiraladığı 5 katlı yeni bina ile AKP İl Başkanlığı binasının aynı kişiye ait olduğu ve bu yolla AKP İl binasının 3 yıldır ödenmeyen kirasının kapatıldığı iddialarını Meclis’e taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü’nün kiraladığı 5 katlı yeni bina ile ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Başarır, önergenin gerekçesinde Mersin’de atıl durumda olan birçok kamu binası olmasına rağmen Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü’nün yüksek bedelle 5 katlı yeni bina kiralaması haberlerinin basına yansıdığını belirtti.

’50 bin TL karşılığında kiralatıldığı iddiası’

Başarır önergede şu iddiaları aktardı: “İŞKUR İl Müdürlüğü’nün kiraladığı yeni bina ile Mersin AKP İl Başkanlığı binasının sahibinin ayni kişi olduğu; AKP İl başkanlığına ait bina kirasının 3 yıldır ödenmediği ve buna karşılık aynı kişiye ait 5 katlı binanın İŞKUR İl Müdürlüğü’nce piyasa koşullarının üzerinde yüksek bedelle yaklaşık 50 bin TL karşılığında kiralatıldığı iddiaları kamuoyunda sıkça konuşulmaya başlanmıştır.”

Konuya ilişkin olarak daha önce AKP Toroslar İlçe Başkanlığı için aday olduğu öğrenilen Mevlüt Kurt isimli bir vatandaşın sosyal medya hesabından “İhaleciler, FETÖ’den farkınız yok” şeklinde bir paylaşımda bulunduğunu belirten Başarır, buna karşılık AKP İl Başkanı Cesim Ercik ile AKP İl Genel Sekreteri Kenan Peker’in Mevlüt Kurt hakkında şikâyetçi olduğu bilgilerinin de basında yer aldığını ifade etti.

Başarır, önergede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yazılı olarak yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

  1. Mersin AKP İl Başkanlığı binası ile Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü’nün kiraladığı yeni binanın sahibi aynı kişi, ya da aynı şirket midir? Aynı kişi ya da şirket ise yukarıda yazılı olan iddiaların doğru olup olmadığı araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise sonuçları ne olmuştur? Araştırılmamış ise gerekçeleri nelerdir?
  2. Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü yeni binayı aylık kaç TL’ye kiralamıştır?
  3. Ülke ekonomimizin çöküntüde olduğu ve yaşanılan Covid-19 virüsü nedeniyle de iyice dip yaptığı bu süreçte, Mersin’de kamuya ait birçok bina varken, İŞKUR İl Müdürlüğü’nün piyasa şartlarına göre yüksek bir bedelle yeni bina kiralaması ne derecede doğru bir tutumdur?
  4. Covid-19 virüsü nedeniyle vatandaşlardan bağış toplanıldığı bir süreçte, böylesine bir israftan kaçınmak için yeni binanın kiralanmasından vazgeçilerek en uygun durumdaki boş olan bir kamu binasının İŞKUR İl Müdürlüğü yapılmasını düşünüyor musunuz?
  5. Hangi acil ihtiyaçtan dolayı Mersin İŞKUR’a yeni bina kiralanması yoluna gidilmiştir?