Mersin ve Hatay’da dün çıkan orman yangını sürüyor

Mersin’in Aydıncık ilçesi ile Hatay’ın Hassa ilçesinde dün çıkan orman yangını, havadan ve karadan yapılan müdahalelerle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Aydıncık İlçesi’ne bağlı Pembecik Mahallesi’ndeki kızılçam ormanında, dün sabah saatlerinde çıkan yangın hala devam ediyor. Yangını söndürmek için bölgeye sevk edilen ekipler, sabah saatlerine kadar alevlere karadan müdahale etti.

Şiddetli rüzgar nedeniyle yangına müdahale etmekte güçlük çekilen bölgeye, çevre illerden de takviye ekipler yönlendirildi. Dün havanın kararmasının ardından çalışmalara ara veren söndürme helikopterleri, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte müdahaleye yeniden başladı. Bölgede, çok sayıda arazöz ve orman işçisiyle yangına müdahale ediliyor.

Bazı evler tedbiren boşaltıldı

Pembecik Mahallesi’ndeki kızılçam ormanında dün henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıkmıştı. Yangının bildirilmesi üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edilmiş, 3 uçak, 11 söndürme helikopteri, 86 arazöz, 450 personelle yangına müdahale edilmeye başlanmıştı. Yangının etrafını sardığı bazı evler, ekiplerce tedbiren boşaltılmış, alevler şiddetli rüzgar nedeniyle farklı noktalara sıçramıştı.

Bölgeye gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın bölgesinde sık sık incelemelerde bulunmuştu.

Hatay’da havadan ve karadan müdahale sürüyor

Hatay’ın Hassa ilçesindeki ormanlık alanda dün akşam saatlerinde çıkan yangına havadan ve karadan müdahale devam ediyor. Bilinmeyen bir nedenle çıkan yangının bildirilmesi üzerine bölgeye Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünce çok sayıda arazöz, su tankı, Orman İşletme personeli ve hava aracı sevk edildi.

Gece karadan müdahale edilen orman yangınına sabahın ilk ışıklarıyla havadan da müdahale sürüyor.

Kaynak: AA