Merve Kaçmış’ın ölümüne ilişkin soruşturma başlatıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, arkeolog Merve Kaçmış’ın ölüm olayına ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında bazı personelin görevden uzaklaştırıldığını belirtti.

Fotoğraf: Arkeolog Merve Kaçmış – MA

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gaziantep Müzesi Müdürlüğünde Sözleşmeli Arkeolog olarak görev yapan Merve Kaçmış’ın ölümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Kaçmış’ın 13 Ocak’ta Diyarbakır’da hayatına son vermesine ilişkin soruşturma talimatı verdiği belirtildi.

Bunun üzerine, olayla ilgili bazı personelin görevden uzaklaştırıldığının ifade edildiği açıklamada, “Konu, Bakanlığımız birimleri tarafından tüm detaylarıyla takip edilmektedir.” denildi. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre ise; soruşturma kapsamında
müze müdüresi E.Ö. ile sanat tarihçisi K.K. ve arkeolog A.B. görevden uzaklaştırıldı.

Antep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Antep Müzesi’nde Arkeolog olarak görev yapan Merve Kaçmış’ın mobbing görmesi sonucu 13 Ocak’ta Diyarbakır’da yaşamına son verdiği iddia edilmişti. Kendisine mobbing uygulayanları tek tek anlattığı bir mektup bırakarak yaşamına son verdiği belirtilen Kaçmış’ın mektubu ailesi tarafından Emniyet’e teslim edilmişti.

Merve Kaçmış’ın ölüm olayına ilişkin Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan bilgiler arasında şu iddialara yer verilmişti; Müdüre E.Ö. müzede kayıtlı 9 bin eserin tek tek kontrol edilip Merve Kaçmış’ın hızlı bir biçimde üzerine alması için baskı yaptı. Kaçmış, hem kurum yönetmeliği gereği hizmet içi eğitim görmediği için hem de tayin isteme hazırlığı içinde olduğu için envanter devrini yapma sorumluluğunu almak istemedi.

Bunun üzerine Merve Kaçmış 4B statüsünde çalıştığı için sürekli işten atılmakla müdüre E.Ö. tarafından tehdit edildi. E.Ö. Kaçmış’a “Tüm hayatın iki dudağımın arasında. Sayım neden bitmiyor” diye baskı yaptı. Kaçmış, hafta sonu iznini geçirmek üzere geldiği Diyarbakır’da iznini birkaç gün daha uzatmak istedi. Ancak müdüre E.Ö. izin vermedi. Kaçmış 13 Ocak’ta Diyarbakır’da intihar etti.