Milas’ta yangın termik santralin içine girdi

Muğla, Milas’ta günlerdir süren yangın bu akşam saatlerinde Kemerköy Termik Santrali’nin içine girdi.

Muğla’nın Milas ilçesinde günlerdir uyarısı yapılan yangın Kemerköy Termik Santrali’nin içine girdi. CHP Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat santralin tamamen boşaltıldığını ve sirenlerin çaldığını duyurdu.

Günlerdir havadan müdahale edilmesi için yapılan uyarılar dikkate alınmazken, MA’ya gönderilen görüntülerde “Alevlerin arasındayız. Santrallerin içine girdi” sesleri duyuldu. Görüntüde santralin olduğu bölgede yoğun alevlerin yükseldiği görüldü. Santralin şalterlerinin indirildiği ve bölgenin boşaltıldığı öğrenildi. Öte yandan görüntülerde patlamanın da yaşandığı duyuluyor.

Santral personeli tahliye edildi

AA’nın geçtiği bilgilere göre; alevlere su tankerleri, TOMA’lar ve itfaiye aracı müdahale ediyor. Kemerköy Termik Santrali personeli tahliye edildi, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarıldı. Bölgedeki rüzgar, çalışmaları zorlaştırıyor.

‘Uyarılarımız dikkate alınmadı’

MA’ya konuşan yangın bölgesinde bulunan CHP Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz, şunları aktardı:

“Durum felaket… Yangın Termik santralin içine girdi. Bildiğiniz gibi değil.  Yetkililer bizi ölüme terk etti. Günlerdir havadan müdahale edilmesini istememize rağmen uyarılarımız dikkate alınmadı. Burada yaşananları seyrettiler. Yollar kapandı. Toplanma yerlerinde insanlar birikti. Yeter artık haykırıyoruz. Sesimiz duyulsun. Şuanda alandayız. Burayı terk etmemiz gerekiyor.”

MA / AA