Milletvekili seçildiği kentin Covid-19 verilerine ulaşamadı

HDP Milletvekili Orhan, Van’daki Covid-19 verilerine ulaşmak için AKP bürokrasisini aşmaya çalıştıklarını belirterek, yaptıkları 20 görüşmeye rağmen verilere ulaşamadıklarını kaydetti.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin seçildiği kentin verilerine ulaşamadığına dair açıklama yaptı. Orhan, bu kritik dönemde kamuoyunun şeffaf aydınlatılması için günlerdir AKP bürokrasisini aşmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Vekili olduğum Van ilinde yapılan test sayılarını, bu test vakalarının sonuçlarını öğrenebilmek için İl Sağlık Müdürlüğüne defalarca ulaşmam gerekti.” dedi.

En son bir hafta içerisinde yine güncel verileri “doğru bilgi kaynağından” almak ve kamuoyuna resmi bilgileri aktarmak amacıyla önce Van İl Sağlık Müdürlüğü’ne ulaştığını kaydeden Orhan, şunları aktardı:

“İl Sağlık Müdürlüğü’nde santral, Özel Kalem, Sorumlu Müdür, İlgili Başkan sırasıyla ulaştıktan sonra kendilerinin veri paylaşmakla yetkili olmadıklarını, yetkinin Sağlık Bakanlığına bağlı ‘Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünde’ olduğunu oraya ulaşmamız gerektiğini ifade ettiler.”

’20 görüşme yapıldı’

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünü defalarca aradıktan sonra görüşebildiklerini belirten Orhan, şunları ifade etti: “Santral, Özel Kalem, Sorumlu Müdür ve sonra daire Başkanlıkları ile. İlk önce yönlendirildiğimiz Daire Başkanlığı (Mikro Biyoloji Referans Laboratuvarı ve Biyolojik Ürünler Dairesi) kendilerinde Van verilerinin olmadığını Van için başka bir Daire Başkanlığını (Sağlık Tehditleri ve Erken Uyarı Dairesi) aramamız gerektiğini bildirdi. Bu daireye ulaştığımızda (Santral ve İletişim Birimi) ise Sorumlu Daire başkanlarının adları verildi ama iletişim bilgileri verilmedi.”

‘Verileri öğrenemedik’

Yaklaşık 20 görüşme yapıldığını belirten Orhan, “Nihayetinde biz Van’da kaç test merkezi olduğunu, bugüne kadar kaç test yapıldığını, testlerin sonuçlarının ne kadarının negatif veya pozitif çıktığını, yaşamını yitiren kişi sayısının net olarak kaç kişi olduğunu ve bu kişilerin öykülerini öğrenemedik.” dedi.

Parti olarak halka yaptıkları “evde kal” çağrılarını verilere dayalı yapmak istediklerini belirten Orhan, “İl Sağlık Müdürlüğü’nden veya Sağlık Bakanlığı’ndan alacağımız veriye yüzde yüz güveneceğimizden değil, çünkü bu ülkede bir çok resmi veri gerçeği yansıtmakta yetersizdir. Sadece ‘resmi veri de şudur’ demek için talep ediyoruz.” diye kaydetti.

‘Ne yaptığı şeffaf olmayan bir zihniyet var’

Orhan, 26 Mart’tan bu yana Van’a ilişkin verilerin derlenmesinde görevini yerine getirmeyen, sivil toplumu ve siyasi partileri dışarda tutan, ne yaptığı şeffaf olmayan bir zihniyet olduğunu belirtti. Kayyımla yönetilen belediyenin halka uzak olduğunu belirten Orhan, sosyal yardımların doğru düzgün dağıtılmadığını kaydetti.

Vatandaşlara ‘evde kal’ çağrısı

Vatandaşlara “Evde kal” çağrılarına uymasını isteyen Orhan, “Özellikle umreden ve diğer şehirlerden gelen yakınlarımız ile mutlak surette fiziki teması keselim. Özellikle risk grubu altındaki yakınlarımızı koruyalım. Bu süreçte özellikle yoksul ailelerimizle dayanışmak için HDP’nin il ve ilçe örgütlerinde kurulan kriz masalarına ulaşalım. Kardeş aile olarak ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayalım.” dedi.