MMO’dan yeniden açılacak olan AVM’ler için uyarı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Yener, AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılacağını hatırlatarak, “Bakım ve kontrollerin teknik standartlara uygun olarak yapılmaması virüsün yayılmasına neden olacaktır.”

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kapatılan ancak 11 Mayıs’da yeniden açılacak olan AVM’lere ilişkin TMMOB MMO Başkanı Yunus Yener yazılı açıklama yaptı. Yener, AVM’lerde gerekli tadilatların yapılıp ilgili sistemlerin “yüzde 100” taze havayla çalışır hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

‘En az iki saat önce hava debisi iki defa sirküle edilmeli’

Klima santrallerinin AVM’ler açılmadan en az iki saat önce veya mahalin ihtiyacı olan hava debisini iki defa sirküle ettirecek şekilde çalıştırılması gerektiğini aktaran Yener, şunları kaydetti:

“Tuvaletlerin egzoz fanlarının 24 saat çalıştırılması ve kapılarının açık bırakılmamasına dikkat edilmeli. Varsa yer süzgeçlerinin susuz kalmaması sağlanmalı, lavabo, klozet armatürleri sensörlü değilse değiştirilmeli, havalı el kurulama cihazları sökülerek kullan-at kağıt peçete kullanımına geçilmeli. Deterjan ihtiyacı sürekli olarak karşılanmalı.”

‘İşlemlerin mesleki sorumluluğa bırakılması yeterli olmayacak’

Mutlaka yapılması gereken işlemlerin, klima sistemlerini tasarlayan, uygulayan, işletenlerin mesleki ve vicdani sorumluluklarına bırakılmasının yeterli olmayacağına işaret eden Yener, “Bakım ve kontrollerin teknik standartlara uygun olarak yapılmaması virüsün yayılmasına neden olacaktır.” diye kaydetti.

AA – ANKARA