Müftüye cinsel saldırıdan 26 yıl hapis

HABER MERKEZİ – Kuran Kursunda çalışan H.Y.’ye cinsel saldırıda bulanan eski Hazro Müftüsü İsmail Kaya’ya 26 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Diyarbakır’da Hazro İlçe Müftüsü olduğu dönemde Kuran Kursunda çalışan H.Y.’ye cinsel saldırıda bulunan İsmail Kaya’nın yargılandığı davaya devam edildi. Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesinde “Zincirleme sureti ile şantaj”, “Zincirleme sureti ile cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Zincirleme sureti ile nitelikli cinsel saldırı” suçlamasıyla 28 Kasım’da devam edilen dava karara bağlandı. MA’nın geçtiği bilgilere göre; Mahkeme İsmail Kaya’ya “Cinsel saldırı” suçundan 17 yıl 6 ay, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 5 yıl 7 ay, “Şantaj” suçundan 2 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası ve 187 gün para cezası verdi. Tutuklanan Kaya cezaevine gönderildi.

Ne olmuştu?

Olay, H.Y.’nin 29 Mayıs günü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu ile ortaya çıkmıştı.  H.Y., kendisine cinsel saldırıda bulunan Hazro Müftüsü İsmail Kaya ile ilgili verdiği suç duyurusu dilekçesinde, “İsmail Kaya’nın evli olmasına rağmen kendisi ile evlenmek istediğini, Ramazan ayının ilk haftasında sanık İsmail Kaya ve kardeşi ile görüştüğünü sonrasında ise sanığın kendisini zorla araca bindirdiğini ve cinsel saldırıya uğradığını” anlatmıştı.

Suç duyurusu üzerine 30 Mayıs’ta gözaltına alınan İsmail Kaya, hakkındaki iddiaları reddetmişti. İsmail Kaya’nın yakınlarının kendisini tehdit etmesi üzerine H.Y. 31 Mayıs’ta şikayet dilekçesini geri çekmişti. Şikayetin geri çekilmesinin ardından İsmail Kaya çıkarıldığı Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 31 Mayıs’ta adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verilerek serbest bırakılmıştı. HDP, konuyu Meclis gündemine taşımış, Diyanet İşleri Başkanlığı ise, yürüttüğü soruşturmada H.Y.’yi ve İsmail Kaya’yı görevlerinden ihraç etmişti.

Ancak Diyarbakır Savcılığı H.Y.’nin şikayetini geri çekmesine rağmen İsmail Kaya hakkında “Zincirleme sureti ile şantaj”, “Zincirleme sureti ile cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “Zincirleme sureti ile nitelikli cinsel istismar” suçlarından kamu davası açmıştı.  

İsmail Kaya’nın, Whatsapp’tan H.Y.’ye  gönderdiği “Yarın otele gel desem gelmek zorunda olduğunu biliyorsun değil mi? Evlenmeye de zorlarım bunu da biliyorsun değil mi? Bunu sakın unutma seni asla bırakmayacağım, Allah şahidim olsun ne müftülük, ne imamlık, ne günah, ne rezillik, ne görev, ne şeref, ne haysiyet umurumda bile olmayacak. Zaten Rabbim’e secde bile edemiyorum artık daha neyi kaybedeyim” şeklindeki mesajları da dosyada yer almıştı.