Mustafa Koçak ölüm orucunun 297’inci gününde hayatını kaybetti

28 yaşındaki Mustafa Koçak “Adil yargılanma” talebiyle başlattığı ölüm orucunun 297’inci gününde tutuklu bulunduğu cezaevinde hayatını kaybetti.

Adli Tıp Kurumu’ndan alınan Koçak’ın cenazesi İstanbul’a götürülmek üzere yola çıkarıldı.

Halkın Hukuk Bürosu, müvekkillerinin hayatını kaybettiğini bildirerek, “Neydi karşılanmayacak o talebi?” diye sordu.

Mustafa Koçak

“Gizli tanık” ifadesiyle müebbet hapis cezası verilen Mustafa Koçak “Adil yargılanma” talebiyle başlattığı ölüm orucunun 297’inci gününde tutuklu bulunduğu İzmir Şakran 2 Nolu’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde hayatını kaybetti. Koçak’ın cenazesi Adli Tıp Kurumu’ndan alınarak İstanbul’a doğru yola çıkarıldı.

Mustafa Koçak, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 31 Mart 2015 tarihinde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın makam odasında öldürülmesi olayı ile ilgili 23 Eylül 2017 tarihinde gözaltına alındı. 12 gün gözaltında kalan Koçak, 4 Ekim 2017 tarihinde tutuklandı. Koçak’a, savcı Kiraz’ın öldürülmesi olayıyla ilgili yargılanan sanıklara “silah temin etme” ve “anayasal düzeni bozmak” suçlamalarından 11 Temmuz 2019 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

“Gizli tanık” ifadesiyle tek celsede müebbet hapis cezası verilen Koçak, “Adil yargılanma” için tutuklu bulunduğu cezaevinde açlık grevine başladı. Açlık grevini 90’ıncı gününde ölüm orucuna çevirdi. Koçak’ın yargılandığı dosya ise halen Yargıtay’da.

‘Hayatım gözaltına alınmamla değişti’

Koçak, avukatları aracılığıyla bianet’e ilettiği mektubunda yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: “Adım Mustafa Koçak, 28 yaşındayım. Tutuklanana kadar İstanbul, Esenyurt’ta ailemle birlikte yaşıyordum. Yoksul bir ailenin dört çocuğundan biri olarak çocukluğum ve gençliğim aileme katkı sunmak için manav çıraklığından seyyar kahvaltı tezgahtarlığına kadar çeşitli işlerde çalışmakla geçti. Bu hayatım, 23 Eylül 2017’de gözaltına alınmamla değişti.”

İHD İstanbul Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı, 3 Ekim 2017 tarihide yaptıkları ortak açıklamada gözaltında iken ziyaret ettikleri Mustafa Koçak’ın, gözaltında işkence gördüğünü ve tehdit edildiğini anlattığını kamuoyu ile paylaşmıştı.

Avukat Çağatay: Yargıtay dosyayı bekletti

Bianet’te yer alan haberde; Koçak’ın avukatı Ayşegül Çağatay bu sabah yaptığı açıklamada, “Mustafa, işkenceden ve cezadan kurtulmak amacıyla gerçek dışı beyanda bulunan 2 iftiracı tanığın beyanına dayanılarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.” dedi. Çağatay, “Sağlığı hapishane koşullarında kalmasına uygun olmadığı ve 5 gün boyunca zorla müdahale işkencesine maruz bırakıldığı halde Yargıtay tahliyesi hakkında ivedi bir karar vermeyerek dosyayı bekletti. Mustafa’nın gün gün ölüme yürüyüşünü izlediler.” diye kaydetti.

Ayşe Koçak: Mustafa nefes alamadığını söyledi

Ayşe Koçak dün akşam sosyal medya hesabından kardeşi Mustafa Koçak’la yaptığı telefon görüşmesini paylaşarak, sağlık durumunun iyi olmadığını belirtmişti. Koçak, kardeşiyle telefon görüşmesini tamamlayamadıklarını ifade ederek, kardeşinin telefonda nefes alamadığını ve konuşamadığını söylediğini aktarmıştı.

Haftada iki gün 10 dakika kardeşinin sesini duyabildiklerini belirten Ayşe Koçak, “Artık onu da duyamıyoruz. Biz ailesi olarak cezaevini arıyoruz fakat bize ve avukatlarına bilgi vermeyeceklerini söylüyorlar. Mustafa bizim kardeşimiz ailemiz.” demişti. Ayşe Koçak, “yeter artık” diyerek Mustafa’ya ses olunmasını istemişti.

Halkın Hukuk Bürosu: Neydi karşılanmayacak o talebi?

Halkın Hukuk Bürosu twitter hesabından müvekkilleri Koçak’ın hayatını kaybettiğini belirterek, konuya ilişkin yaptıkları yazılı açıklamayı paylaştı. Açıklamada, “Tarih önünde soruyoruz. Neydi Mustafa’nın o büyük suçu? Neydi karşılanmayacak o talebi?” diye soruldu.

‘Yaşatmak için taleplerini kabul edin’

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Bir kez daha sesleniyoruz. Müvekillerimiz İbrahim Gökçek, Didem Akman ve Özgür Karakaya’yı yaşatmak için, arkadaşlarımız Ebru Timtik ve Aytaş Ünsal’ı yaşatmak için taleplerini kabul edin.”

Çağdaş Hukukçular Derneği: Uzman raporlarına rağmen tahliyesi engellendi

Çağdaş Hukukçular Derneği de, twitter hesabından “Ölüm orucunun 297. gününde Mustafa Koçak’ın aramızdan ayrıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Mustafa’nın ölümünden uzman raporlarına rağmen tahliyesine engel olanlar ve zorla müdahale işkencesini yürütenler sorumludur. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.” paylaşımında bulundu.

Koçak’ın hayatını kaybetmesi nedeniyle twitterda #MustafaKoçak etiketiyle yapılan paylaşımlar ilk sırada yer aldı. Paylaşımlarda Koçak’ın “Adil yargılanma” talebinin kabul edilmemesine tepki gösterildi.