Müzeyyen Boylu’yu öldüren Mesut Issı’ya ‘ağırlaştırılmış müebbet’

Boşanma aşamasında olduğu avukat Müzeyyen Boylu’yu öldüren Mesut Issı’ya, “eşe karşı kasten öldürme” suçundan indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 

Boylu’nun avukatları, adalet sisteminde ezbere dönüşen “haksız tahrik” ve “iyi hal”in uygulanmamasının kıymetli olduğunu belirtti.

Boşanma aşamasında olduğu Müzeyyen Boylu’yu öldüren Mesut Issı Fotoğraf: Sosyal medya

Boşanma aşamasında olduğu avukat Müzeyyen Boylu’yu silahla öldüren Mesut Issı’nın yargılandığı davanın karar duruşması, Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanık Issı tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katıldı. Duruşmada sanık Issı’nın avukatı Kutbettin Odabaşı ile Müzeyyen Boylu’nun annesi Türkan Boylu, avukatları Cihan Aydın, Hatice Demir, Serdar Özer, Öykü Çakmak ve Sinan Tanrıkulu da hazır bulundu. 

Mahkeme başkanı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sınırlı sayıda izleyicinin duruşmaya katılmasına izin verdi. Gazeteciler ise duruşmaya alınmadı. Savcı, sanık Issı hakkında “eşe karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla tutukluluk halinin devamını istedi. 

Türkan Boylu: Kızıma sürekli şiddet uyguladı

Savcılık mütalaasına karşı söz verilen Boylu’nun annesi Türkan Boylu, “Sanığın cezalandırılmasını istiyorum. Bu dava bir buçuk yıldır devam ediyor. Beyanları yalan ve iftiradan ibarettir. Kızımdan arabasını değiştirmek için sürekli para istiyordu. Evlilikleri boyunca kızıma sürekli şiddet uyguladı. Üst sınırdan ceza alınmasını talep ediyorum” dedi. 

Boylu’nun avukatları, sanığın “Eşe karşı tasarlayarak ve canavarca hisle öldürme” suçundan iyi hal ve tahrik indirimi yapılmadan cezalandırılması talebinde bulundu. 

Sanık Issı ‘pişmanım’ dedi

Son sözü sorulan sanık Issı, cinayeti bilinçsiz bir şekilde ağır tahrik altında işlediğini iddia ederek, pişman olduğunu ve lehine olan tüm hükümlerin uygulanması talebinde bulundu.

‘Tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimi uygulanmadı

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanık Issı’ya haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulamadan, “eşi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca 6136 sayılı yasaya muhalefet suçundan 2 yıl hapis ve 100 gün adli para cezası verdi. Issı’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi. 

Karar istinafa taşınacak

Duruşmanın ardından Boylu ailesinin avukatları Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda açıklama yaptı. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, cinayetin “canavarca hisle ve tasarlayarak” işlendiğine dikkat çekti. Boylu’nun avukatı Sinan Tanrıkulu da, mahkemenin verdiği cezanın olumlu olduğunu ancak yaygınlaşan kadına yönelik şiddettin caydırıcılığını sağlamak amacıyla “canavarca hisle öldürme” suçundan cezanın verilmesi gerektiğini söyledi.

Tanrıkulu, mahkeme kararını “canavarca hisle öldürme” yönünden istinafa taşıyacaklarını söyledi. Sanık Issı’nın olayın asıl mağdurunun kendisinin olduğu şeklindeki savunmasını hatırlatan Tanrıkulu, “Cinayeti nasıl bir hisle işlediğiyle Müzeyyen’i öldürme hakkını kendisinde olduğu düşüncesiyle hareket ettiğinin göstergesidir. Bu iki olgu bile cinayeti canavarca hisle işlediğini kabul etmek gerekiyor” dedi.

‘Karar kıymetlidir’

Avukat Aslı Pasinli ise, “Haksız tahrik ve iyi hal uygulamasının bir ezbere dönüştüğü adalet sisteminde bizim dosyamıza uygulanmaması çok kıymetlidir” diye konuştu.

Hatice Demir de, “Sanığın kendini suçtan kurtarmaya yönelik stratejisi ve taktikleri adli tıp ve Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden geri döndü. Adaletin tesis edildiği bir günde kadın mücadelesinin kazanımlarını ve yargıya yansıyan pratiğini görmek kıymetlidir” ifadelerini kullandı. 

Kürtçe yaptığı konuşmasında dava için dayanışma gösteren çalışan herkese teşekkür eden Boylu’nun annesi Türkan Boylu ise, “Bu canavar 7 yıl boyunca kızımın malını elinden almaya çalıştı, şiddet uyguladı. Artık Allah’a havale ediyorum onu herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

MA – DİYARBAKIR