Netanyahu, Pfizer aşısının İsrail’e getirileceğini açıkladı

Benyamin Netanyahu, Pfizer aşısının Ocak ayından itibaren İsrail’e getirileceğini ve uygulanmaya başlayacağını belirtti.

Benyamin Netanyahu

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in koronavirüse karşı geliştirmekte olduğu potansiyel Pfizer aşısının Ocak 2021’den itibaren İsrail’e ulaşmaya başlayacağını söyledi. 

Yerel basında yer alan haberlere göre, Netanyahu, Kovid-19 Kabinesi toplantısında virüse karşı geliştirilmekte olan aşıların İsrail’e getirilmesi için yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 

Potansiyel Koronavirüs aşısının İsrail’e satılmasının yolunu açacak anlaşmanın imzalanması için Pfizer ile yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlandığını dile getiren Netanyahu, ocak ayının başından itibaren aşının ülkeye ulaşmaya başlayacağını ifade etti.

Netanyahu, ilerleyen aylarda gelecek aşı miktarının artacağını ve başka kaynaklardan da aşı getirmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi. 

Pfizer ile BioNTech’in Koronavirüs”e karşı geliştirdiği potansiyel aşının virüse karşı yüzde 90’dan fazla etkili olduğu duyurulmuştu

Yüzde 90 başarı

Amerikan ilaç şirketi Pfizer, BioNTech ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs (Covid-19) aşısının, 3. faz çalışmalarında Covid-19 enfeksiyonlarını yüzde 90’a kadar önlemede başarılı olduğunu duyurdu.

‘Bilim ve insanlık harika bir gün’

Çalışmaların sürdüğünü, ancak buna rağmen aşının işe yaradığının ortaya konulduğunu vurgulayan Pfizer CEO’su Albert Bourla, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün. Aşama 3, koronavirüs aşısı denememizin ilk sonuçlarıdır. Bu aşama, aşımızın Koronavirüs’ü önleme yeteneğinin ilk kanıtını ortaya koyuyor.”