Rize’ye gelen çay üreticilerinin Covid-19 testleri sonuçlandı

Rize Valisi Çeber, Rize’ye gelen çay üreticilerinden 11 bin 37 kişiye Covid-19 testi yapıldığını, 22 kişinin test sonucunun pozitif çıktığını söyledi.

Rize Valisi Kemal Çeber, Valilik önünde düzenlediği basın toplantısında, kente gelen çay üreticilerine yapılan Covid-19 test sonuçları hakkında bilgi verdi.  Çay üreticilerinin 20 Mayıs’tan itibaren Rize’ye gelmeye başladığını hatırlatan Çeber, “Rize’ye gelmek için başvuru yapan 41 bin kişiden 30 bin kişi ilimize geldi. Bundan sonra çay üreticisi olarak gelecek kişinin olacağını değerlendirmiyoruz. Çünkü yaş çay sezonunun sonu yaklaşıyor.” dedi.

‘Rize’ye gelen herkes sağlık taramasından geçiyor’

Rize’ye gelen herkesin, kontrol noktasındaki sağlık ekipleri tarafından sağlık taramasından geçtiğini belirten Çeber, “Sağlık ekiplerimiz, ilimize gelenleri evlerine ulaştıkları andan itibaren 14 gün boyunca takip etti ve takip etmeye devam ediyor.” dedi.

’11 bin 37 test yapıldı 22 pozitif vakamız meydana geldi’

Rize’ye gelen çay üreticileri Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında sağlık kontrolü yapıldı

Kente gelen tüm çay üreticilerinin taramalarını yapmaya gayret ettiklerini dile getiren Çeber, şunları kaydetti:

“Gelen her bir aileden bir kişiye yaklaşık 110 sağlık ekibimiz tarafından bir haftalık süre içerisinde Covid-19 testi uygulandı. Yaklaşık 11 bin 37 test yapıldı. Bu sabah itibari ile test sonuçlarımız geldi. Son gelen testler sonucu 22 pozitif vakamız meydana geldi.”

‘202 kişi karantina ve gözlem altında’

Covid-19 tespit edilen 22 kişinin her birinin hastanede tedavi altına alındığını belirten Çeber, “Bunların yakını olan karantina ve gözlem altında aldığımız 202 hemşehrimiz var. Onların da evde takipleri ve testleri yapılıyor. Onların içinde testleri henüz pozitif çıkan olmadı. Biz her türlü hazırlığımızı yapmıştık. Biz bu sayının çok yüksek olabileceğini de düşünmüştük.” dedi.

Ortaya çıkan sonucun kontrol edebilecekleri bir nokta olduğunu ifade eden Çeber, “Takibimiz alanda da devam ediyor. Sağlık ekiplerimiz fedakarca çalışmaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

‘Riski yüksek meslek gruplarında taramalar başlayacak’

Bundan sonra riski yüksek meslek gruplarında sağlık ekipleri tarafından taramaların başlayacağını belirten Çeber, “Kuaförler, berberler, kuryeler, toplu taşıma şoförlerimiz, garsonlarımız ve market çalışanlarımıza yönelik testler yapılıyor.” diye kaydetti.

Çeber, bugün saat 17.00 itibari ile Karadeniz Sahil Yolu Trabzon-Rize şeridinde kurulan kontrol noktasını kapatacaklarını, il sınırları içerinde bulunan Alipaşa, İkizdere ve Fındıklıda uygulamaların devam edeceğini sözlerine ekledi.

AA – RİZE