Niğde’de deprem: Bazı evlerde hasar oluştu

Niğde’nin Bor İlçesi Obruk Köyü’nde dün gece meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından bu sabah da 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İlk depremde bazı evlerde hasar oluştuğu tespit edilmişti.

Niğde’nin Bor İlçesi Obruk Köyü merkezli dün gece saat 22.08’de 5,1 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yine Bor İlçesi’nde saat 06.37’de 4,1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini bildirdi. İkinci depremin ardından AFAD, gelişmelerin takip edildiğini an itibariyle olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisinin alındığını kaydetti.

Dün meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremde Obruk Köyü’nde yaşayan Ramazan Altunkaya, AA muhabirine, evde otururken deprem olduğunu ve sarsıntının 7-8 saniye sürdüğünü söyledi.

Bir anda sallanmaya başladıklarını ve elektriğin kesildiğini belirten Altunkaya, “Duvarlardan, kolondan bir anda üzerimize sıva dökülmeye başladı. İçeriden zor kaçtık. Köyde sadece evlerde hasar var.” dedi. 

‘Evlerde çatlaklar oluştu’

Obruk Köyünde bazı evlerde çatlaklar oluştu

Köylülerden İbrahim Altunkaya da depremin kısa sürdüğünü ve hemen dışarıya çıktıklarını belirterek, “Duvarlar çatladı. Köyde birkaç evde hasar olduğunu söylediler. Köye jandarma ve sağlık ekipleri geldi. Şükürler olsun can kaybı yok.” diye konuştu. Emine Altunkaya ise deprem anında çok korktuğunu, evin duvarlarında çatlaklar oluştuğunu ifade etti.

‘Can kaybı yok’

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Obruk köyünde yaptıkları incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, depremde can kaybının olmadığını söyledi. “Bazı evlerde çatlak şeklinde hasarlar var. Yıkılan binamız yok.” diyen Şimşek, çadırların gelmek üzere olduğunu belirtti.

‘7 evde hasar oluştu’

Valilikten yapılan yazılı açıklamada ise, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu’nun toplanarak durum değerlendirmesi yaptığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Depremin il merkezi ve diğer ilçelerimizde de hissedildiği, ilk belirlemelere göre yıkılan binaların bulunmadığı, can kaybının olmadığı, 112 acil çağrı merkezine gelen ilk bilgilerden anlaşılmıştır. Köye intikal eden ilk ekibin tespitine göre 7 evin hasarlı olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca Obruk köyüne hasar tespiti için 5 ekip ile çadır ve erzak sevk edilmiş, yeteri kadar arama kurtarma ekibi yönlendirilmiştir.”