ODTÜ Onur Yürüyüşü davasına çağrı

lgbti.org

ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi sonrasında gözaltına alınan 22 kişiden 19’una açılan davanın ilk duruşması 12 Kasım’da görülecek.

LGBTİ+ hak savunucularının Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefetten yargılandığı dava 9.05’te, Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlıyor.
ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması duruşmada bir arada olmaya çağırdı.

10 Mayıs 2019’da, ODTÜ Rektörlüğünün çağrısı üzerine kampüse gelen emniyet güçleri, 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne biber gazı, plastik mermi ve fiziksel güç kullanmıştı. 21 öğrenci ve bir öğretim görevlisi gözaltında alındı ve gece geç saatlerde serbest bırakıldı.
Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 19 kişinin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefetten cezalandırılmasını talep ediyor.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, Ankara Adliyesi önünde dava öncesi açıklama yaparak herkesi yargılanan hak savunucuları ile dayanışmaya çağırdı. Dayanışmanın hazırladığı metni 60’dan fazla dernek, sivil toplum kuruluşu ve öğrenci topluluğu imzaladı. (yeni1mecra)