Öğrencilerden Boğaziçi Üniversitesi’nde eylem: Bulu gitti, İnci de gidecek

Polisin Boğaziçi öğrencilerinin Güney Kapısı’nda açıklama yapmasını engellemesi üzerine eylem Bebek Kapısında gerçekleştirildi. Öğrenciler, “Mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Naci İnci’nin  üniversiteye “kayyım” rektör olarak atanmasını, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kapısı önünde açıklama yaparak protesto etmek istedi. Kampüse henüz öğrenciler gelmeden saatler önce polis geldi. Alanda bulunan bir grup öğrenciye polis, Genel Bilgi Taratması (GBT) uygulaması yaptı.

Basın engellendi

Açıklama öncesi Güney Kapısı önünde toplanan gazetecilerin görüntü alması polislerce engellenmeye çalışıldı. Alandan ayrılmak istemeyen gazeteciler, polis zoruyla alandan uzaklaştırıldı.

Okula sıkıştırılan öğrenciler: korkuyorsunuz!

Okulun içinde toplanıp dışarı çıkmak isteyen öğrenciler ve dışarıda tutulan öğrencilerin aralarına bariyerler çekildi. Öğrenciler, “İşbirlikçi güvenlik istemiyoruz”, “AKP defol üniversiteler bizimdir” ve “Kayyımlar gidecek biz kalacağız” sloganları attı.

Güney Kapısı olmazsa Bebek Kapısı

Polisin Güney Kapısı’nda açıklama yapılmasını engellemesi üzerine öğrenciler okulun Bebek Kapısı’na yöneldi. Bu kapıdan dışarı çıkan öğrenciler burada basın açıklamasını gerçekleştirdi. “Kayyımı tüm bileşenlerin ortak mücadelesiyle gönderelim“ pankartının açıldığı açıklamada sık sık, “Her yer Boğaziçi her yer direniş“ ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

‘Melih Bulu gibi Naci İnci de gidecek’

Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Devrim Barış Yılmaz, yeni atanan “kayyım rektör” Naci İnci için “Tayyip Erdoğan, 20 Ağustos gecesi yeni piyonunu seçti” diyerek, eski kayyım Melih Bulu gibi İnci’nin de gideceğini söyledi. Direnişlerinin Boğaziçi Kampüsü’nü aştığını belirten Yılmaz, “Sadece üniversite kampüslerinde değil kent meydanlarında da yankılanan direniş sloganları saray rejimine karşı demokrasi mücadelesi verenlerin, belediyelerine kayyum atanan Kürt halkının, açlığa mahkum edilen işçilerin, kadınların, LGBTİ+ların mücadelesi ile buluştu” dedi.

Ortak mücadele ile zafere

Kayyım stratejisinin bir kez daha başarısız olduğunu kaydeden Yılmaz, Naci İnci’ye ve iktidara karşı direnişlerinin bundan sonraki evresinde, üniversitenin bütün bileşenleriyle birlikte mücadele edeceklerini aktardı.

MA / İSTANBUL