Öğrencilere tablet, laptop ve internet hibe edilmesi için kanun teklifi

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, TBMM’ye verdiği kanun teklifi ile ihtiyaç sahibi ailelere tablet, laptop ve internetin devlet tarafından hibe edilmesini istedi.

Fotoğraf: @yoksulluk_ag

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM’ye Milli Eğitim Temel Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verdi. Kanun teklifinin gerekçesinde Covid-19 pandemisi sebebiyle Türkiye’de pek çok alanda aksamalar yaşandığına dikkat çeken Gergerlioğlu, “Ekonomik krizle gerektiği gibi mücadele edilememesi ve hazinenin vatandaşın ihtiyaçlarına cevap verememesi sebebiyle dar gelirli vatandaşlarımız günden güne ezilmektedir.” dedi.

‘Bir televizyonla 4 çocuğu okutmaya çalışan aileler bulunuyor’

Bu süreçte dar gelirli aileleri en çok üzen durumların başında çocuklarının eğitimleri geldiğine vurgu yapan Gergerlioğlu, “Çocuklar zorunlu olarak uzaktan eğitim almaktadır ancak ailelerde bazen 4-5 çocuğun aynı anda okula devam etmesi gerekmektedir. Evinde televizyon olmayan aileler ya da 1 televizyonla 4 çocuğu okutmaya çalışan aileler bulunmaktadır.” diye kaydetti.

‘Hanelerin sadece yüzde 50’sinde internet hizmeti var’

Birçok okulda da internet üzerinden eğitim verildiğine işaret eden Gergerlioğlu, şunları ifade etti: “Bu eğitimlerde çocuklar laptop ya da tablet kullanmak zorunda kalmaktadır. Hane halkı 2020 Bilişim Teknolojileri (BT) Kullanım Araştırması sonuçlarına göre hanelerde sadece yüzde 50’sinde ADSL dediğimiz internet şeklinde hizmet alımı vardır. Geriye kalanlar kotalı şekilde mobil internetlerdir. Bu internet ile de değil eğitim takibi doğru düzgün internet dolaşımı bile zordur.”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

‘Tablet, laptop ve internet devlet tarafından hibe edilmelidir’

Bu sebeplerle pandeminin ne kadar süreceği belli değilken ihtiyaç sahibi ailelere tablet ve laptopun devlet tarafından ihaleye gidilerek hibe edilmesi gerektiğini belirten Gergerlioğlu, “Ayrıca okuyan çocuğu olan aileler için eğitim için gerekli internet de devlet tarafından hibe edilmelidir.” diye ifade etti.

‘Aileler sürekli kura bakmaktadırlar’

Kanun teklifine ilişkin konuşan Gergerlioğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Ben hiç kura bakmıyorum” sözlerini hatırlatarak “Ancak çocuklarını okutmak isteyen aileler tablet ve laptop alabilmek için sürekli kura bakmaktadırlar. Kur arttıkça bu ürünler pahalanmaktadır.” dedi.

Kendilerine başvuran çok fazla aile olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Bu aileler bilgisayar veya tablet alamadıklarını söylüyor. Aileler çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Bunu siyasetçi olarak görüyoruz. Bu sebeplerle acilen sosyal hukuk devleti olmanın gereği olarak madem uzaktan eğitim yapıyorsunuz öğrencilerin ihtiyaçlarını da devlet karşılamak zorundadır.” şeklinde konuştu.