Oktay, TRT’nin iç ve dış yapımlar için yaptığı ödemeleri yanıtsız bıraktı

CHP Milletvekili Gürer’in, TRT’nin iç ve dış yapımlar için ne kadar para ödediğine ilişkin sorusunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıtsız bıraktı.

Vatandaşlardan TRT için vergi kesildiğini hatırlatan Gürer, “TRT’nin dış yapımlar adı altında kimlere ne kadar para ödendiği vatandaştan gizlenmemelidir.” dedi.

Fotoğraf: AA

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TRT’nin hangi programlara ne kadar para harcadığına ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlanmasını istediği önergede şu sorulara yer verdi:

  • TRT bünyesinde çalışan kişi sayısı kaçtır? 
  • TRT tarafından 2018 ve 2019 yıllarında iç ve dış yapımlara ödenen toplam ücret ne kadardır? 
  • TRT tarafından 2018 ve 2019 yıllarında dizi, sinema, film vb. kaç adet program hazırlanmış olup bunların isimleri nelerdir?
  • TRT’de yayınlanan programlara kurum dışından konuk ve sunucu olarak katılan kişi sayısı ve bu kişilere ödenen tutar ayrı ayrı ne kadardır? 
  • TRT’nin 2018 ve 2019 yıllarında çalıştığı yapım firmaları ve bu firmalara ödediği ücret ayrı ayrı ne kadardır?
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Fotoğraf: AA

Oktay’dan üstü kapalı yanıt

Gürer’in önergesine yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunun, yayın ve yapımlarda, personel ile alt yapı ve ekipmanların azami ölçüde kullanmaya öncelik tanıdığını belirterek, şunları ifade etti:

“Ancak global ölçekte yayın yapan Kurum, diğer ülkelerdeki örneklerinde olduğu gibi program temini için kurum dışı yapımlar, ortak yapımlar, lisanslamalar gibi yöntemlere de başvurabilmektedir. Ayrıca Kurumda özel uzmanlık gerektiren kanalların yanı sıra farklı dil ve bölgelere yayın yapan kanalların varlığı bazı programların kurum dışında yapılmasını gerekli kılmaktadır.”

Oktay, Gürer’in soru önergesinde yer alan yerli ve yabancı yapımlara ne kadar para ödendiği, kurumda kaç kişinin çalıştığı ve ne kadar dış yapım satın alınıp bunlara ne kadar para ödendiği şeklindeki soruları ise yanıtsız bıraktı. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer

‘Vatandaş kendi vergileriyle yapılan harcamaları bilme hakkına sahip’

Oktay’ın yanıtını değerlendiren Gürer, elektrik faturalarına yansıyan yüzde 2 oranında TRT’ye kurum için vergi kesildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“TRT  ülkemizin en köklü, devlet ve yurttaş desteği ile var olan bir kuruluşudur. Yapısal olarak da kurum olanakları en güçlü yayın kuruluşudur. Kurum dışı dış satım alması zorunlu kılan neden ve bu yapımların ne olduğunu yurttaşında bilme hakkı vardır.”

‘TRT kaynaklarını nerelerde kullanmakta’

TRT kaynaklarının nerelerde kullanıldığını soran Gürer, “Vatandaş kendi vergileriyle yapılan bu harcamaların, nereye ne kadar ödendiğini bilme hakkına sahiptir. TRT’nin dış yapımlar adı altında kimlere ne kadar para ödendiği vatandaştan gizlenmemelidir.” dedi.

Yeni1Mecra