Oluç: Azeri ve Ermeni halklarının barışa ihtiyaçları vardır

HDP Grup Başkanvekili Oluç, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilimi azaltmak için barışçıl bir dış politikaya öncelik vermek gerektiğini belirtti.

“Barışa Azeri ve Ermeni halklarının hava ve su gibi ihtiyaçları vardır” diyen Oluç, barışın sağlanması için Türkiye dahil bütün komşu ve çevre ülkelerin diyaloğu teşvik etmesi gerektiğini kaydetti.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, dün Meclis Genel Kurulu’nda Azerbaycan ve Ermenistan bildirisine partilerinin imza atmamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Oluç, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilimi dindirmek, barışçıl çözümlerin üretilmesine katkı sunmak gerektiğini belirterek, “Azeriler ve Ermeniler bu coğrafyanın kadim halklarıdır. Barışa Azeri ve Ermeni halklarının hava ve su gibi ihtiyaçları vardır.” dedi.

‘Barış için Türkiye dahil bütün çevre ülkeler müzakereyi teşvik etmelidir’

Oluç, açıklamada şunları belirtti: “Soğuk Savaş’ın bitiminden bu yana Kafkasya’da devam eden çatışmaların ve savaşların son bulması, barışın sağlanması için Türkiye dâhil bütün komşu ve çevre ülkeler diyalog ve müzakereyi teşvik etmelidir. Bu sorunun siyasi çözümü için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından kurulan Minsk Grubu daha fazla inisiyatif almalıdır. Arabuluculuk esas politikamız olmalıdır. Barış ve diplomasi, sorunların çözümünün esas yolu olmalıdır.”

‘Gerilimi azaltacak adımların atılmasına katkıda bulunmak esas olandır’

Müzakere ve siyasi çözüm yöntemlerinin uzun yıllardır geri plana itildiğine vurgu yapan Oluç, “Buna karşılık barışçıl bir dış politikaya öncelik vermek, her iki tarafı da, Azerbaycan ve Ermenistan’ı, masaya oturtacak ve gerilimi azaltacak adımların atılmasına katkıda bulunmak esas olandır.” dedi.

Dün TBMM Genel Kurulu’nda Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilime ilişkin AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti Meclis grupları ortak bildiri yayımlayarak, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını kınamıştı.